Wyjątkowa porcelana od AS Ćmielów. Viva magenta!

Najmodniejszym kolorem roku według Pantone została wybrana viva magenta. Chcąc dotrzymać kroku światowym trendom, Fabryka Porcelany AS Ćmielów postanowiła stworzyć serię produktów w tym właśnie kolorze. Tuż po ogłoszeniu najbardziej popularnego koloru 2023 roku przystąpiono do przygotowania kolekcji porcelany. Do jej zdobienia wykorzystuje się nawet 24-karatowe płynne złoto!

Od pierwszych tygodni roku, ćmielowscy wytwórcy porcelany pracowali nad stworzeniem wyjątkowej kolekcji w kolorze viva magenta. Już teraz do sprzedaży trafiła filiżanka Irys zaprojektowana przez Adama Spałę. Czarka wykonana została w wersji błyszczącej, a spodek w wersji półmatowej. Ma to podkreślić głębię koloru. Dodatkowo jest ona ręcznie dekorowana 24-karatowym  płynnym złotem.


W sprzedaży jest także porcelanowa figurka Sayako (zaprojektowana w 2006 roku przez Katarzynę Rij). Figurka prezentuje kobietę z bardzo charakterystyczną dla byłej księżniczki grzywką. – Model nawiązuje do wzornictwa z lat 60. XX wieku, które wyróżniało się uproszczonymi bryłami, podkreślonym kolorem. Ważną rolę odgrywała tu nie tylko sama forma, ale także zaprojektowana do niej dekoracja – informuje Adam Spała, właściciel  Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Jak dodaje, trwają prace nad kolejnym produktem dekorowanym kolorem viva magenta. Będzie nim wazon, a wszystkie wyroby ręcznie zdobione tym wyjątkowym kolorem będą wykonywane i dostępne w sprzedaży tylko w tym roku.

Każda filiżanka i figurka, podobnie jak inne produkty z fabryki AS Ćmielów, są wytwarzane ręcznie z najwyższej jakości porcelany i ręcznie malowane. – Filiżanki zdobione są specjalnie przygotowaną farbą ceramiczną, która następnie wybierana jest przez malarki w charakterystyczne kropeczki na czarkach oraz spodeczkach. Dopiero wtedy zdobienie utrwalane jest w wysokich temperaturach – mówi Emilia Kwiecień z fabryki AS Ćmielów. – Te wykonane w kolorze viva magenta są połączeniem pasji, intensywności i mocy czerwieni z równowagą emocjonalną i spokojem fioletu. Barwa ta jest esencją harmonii i optymizmu – dodaje.

Więcej ciekawych historii na temat współczesnego oblicza oraz historii ćmielowskiej porcelany można poznać odwiedzając Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, do czego zachęcamy podczas wiosennych i wakacyjnych wycieczek. Szczegółowe informacje są dostępne tutaj.

Czytaj również o szmaragdowej porcelanie AS Ćmielów, którą opisywaliśmy w tym miejscu.

Tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: materiały Fabryki Porcelany AS Ćmielów

Zobacz również: Ceramika | Pantone | Ciekawostki | Polscy projektanci

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły