Wyjątkowa sikorka na krakowskim bloku. To kolejny ptasi mural

Sikora lazurowa jest bardzo rzadkim gościem w naszym kraju. Spotkać ją można zazwyczaj we wschodniej Europie i Azji, a do tej pory była widywana zaledwie kilkadziesiąt razy w Polsce. Teraz w symboliczny sposób zamieszkała na stałe na jednym z bloków krakowskiego osiedla. Ptasi mural zaprojektował Wojciech Rokosz.

Ostatni raz sikora lazurowa była widziana zimą ubiegłego roku w karmniku jednej z posesji w Michałowicach pod Warszawą. Miała to być pierwsza taka sikorka widziana w Polsce od 16 lat – wówczas ornitolodzy zauważyli ją w Białowieży. Teraz na stałe zamieszkała w Krakowie, w formie barwnego muralu. To jednak nie pierwszy ptasi mural, który można oglądać w stolicy Małopolski. Niebawem ma powstać także malunek przedstawiający sóweczkę, czyli najmniejszą sowę mieszkającą w Polsce.

Ptasie murale powstają na krakowskim osiedlu “Na Kozłówce” od kilku lat dzięki inicjatywie tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej. W poprzednich latach, na 4-piętrowych blokach mieszkalnych pojawiły się między innymi murale przedstawiające skaczące po gałęziach wróble, wielobarwną żołnę, brodzącego w wodzie bociana, stukającego w drzewo dzięcioła, ale też pustułkę, kaczkę mandarynkę czy słowika. Niektóre z nich to ptaki, które żyją w znajdującym się na skraju osiedla parku rzeki Drwinki. Jest to bardzo interesujące miejsce zarówno z przyrodniczego, jak i ornitologicznego punktu widzenia. – Ptasie murale nie tylko ozdabiają osiedle, ale mogą być także świetnym punktem wyjścia do spacerów edukacyjnych i poznawania świata lokalnej przyrody – mówi Katarzyna Marchewczyk, mieszkająca od kilkunastu lat na osiedlu Na Kozłówce.

Warto nadmienić, że murale są projektowane przez artystę w taki sposób, aby komponowały się z drzewami, których na osiedlu jest naprawdę wiele. W ubiegłym roku powstał także specjalny mural przedstawiający czytającą kawkę stworzony dzięki współpracy Biblioteki Kraków, Spółdzielni Mieszkaniowej “Na Kozłówce” i palarni Coffee Pro (o innych ptasich muralach można przeczytać w tekstach dostępnych w tym miejscu).


Osiedle Na Kozłówce znajduje się w południowej części Krakowa w dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Jego krajobraz jest zdominowany w większości przez 4-piętrowe bloki mieszkalne, które powstały w latach 1966-1977 według projektu architekta Antoniego Kędzierskiego. W 2018 r., dzięki inicjatywie spółdzielni mieszkaniowej „Na Kozłówce”, przy okazji remontów ścian szczytowych bloków, na pustych do tej pory elewacjach zaczęły powstawać ptasie murale.

Wojciech Rokosz urodził się w 1977 r. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a dyplom z wyróżnieniem oraz medalem rektora ASP zdobył w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Pracował w jednej z krakowskich galerii sztuki, obecnie uważa się za malarza „monumentalnego”, bawiącego się w alpinistę przemysł ego lub alpinistę przemysłowego, bawiącego się w malarza „monumentalnego”. Pochodzi z Mielca.

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: Wojciech Rokosz

Czytaj też: Murale | Kraków | Blok | Miasto | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły