Synthetic

Wyjątkowy projekt na dziesięciolecie marki Synthetic – wirtualny pokaz kolekcji 𝗦𝗻𝗫₁₀₀

Charakterystyczna katowicka architektura, dźwięk i unikatowe wzornictwo – tak swoją jubileuszową kolekcję zaprezentowała śląska marka Synthetic, która w tym roku obchodzi dziesięciolecie. Premiera wirtualnego pokazu odbyła się 13 maja podczas wydarzenia w gliwickim showroomie marki, a teraz projekt można zobaczyć również online.

Mariaż architektury i sztuk wizualnych

Dzięki determinacji i przychylności kilku osób w kwietniu miała miejsce realizacja niecodziennego projektu filmowego prezentującego jubileuszową kolekcję 𝗦𝗻𝗫₁₀₀. Tłem dla wydarzenia stała się istotna dla śląskiej kultury przestrzeń. Rejestracja wirtualnego pokazu mody to spełnione marzenie o połączeniu najważniejszych dziedzin rezonujących w historii marki Synthetic – wzornictwa, architektury i sztuki.

Jubileuszowa kolekcja 𝗦𝗻𝗫₁₀₀

W sfilmowanym na Śląsku pokazie mody zaprezentowana została unikatowa kolekcja 𝗦𝗻𝗫₁₀₀, która jest ukoronowaniem dziesięciu lat pracy twórczej projektantki Katarzyny Łozickiej-Matkowskiej. Prezentowane projekty to połączenie strukturalnych, czarnych materiałów z odręcznymi aplikacjami w różnych technikach. Motywem pojawiającym się na ręcznie wykonanych linorytach jest uroboros, symbolizujący historię zataczającą koło, a także bardziej dosłownie – twórczość rozwijającą się w sobie samej, poprzez ciągłe ulepszanie. Charakterystyczny dla projektantki minimalizm przełamany został pomarańczowymi elementami, które spinają w całość jubileuszową kolekcję.

W kolekcji pojawiły się m.in. płaszcze, ręcznie malowane kimona, wykonane z nietypowych tkanin spodnie i szorty oraz kombinezon.

Moda odpowiedzialna społecznie

Odpowiedzialność za środowisko wpisane jest w DNA marki Synthetic. Projektantka wspiera działania mające na celu ograniczenie nadprodukcji tekstyliów, poprzez wykorzystanie tzw. dead stock do stworzenia nowych, unikatowych wzorów. Zgodnie z tą ideą powstała unikatowa linia redesign, w której projekty z poprzednich kolekcji, poprzez dodanie zdobień i modyfikację kroju, zyskują nowe życie. Także jubileuszowej kolekcji towarzyszyła specjalna edycja redesign, a tym razem na wybrane modele z archiwum Synthetic przeniesiona została ikonografia.

Istotnym elementem twórczym jest wybór odpowiednich tkanin i dzianin. Wszystkie projekty Synthetic powstają z certyfikowanych wyprodukowanych w Unii Europejskiej materiałów. To, co je wyróżnia, to nie tylko unikatowy wygląd czy faktura, ale przede wszystkim technologia, która zmienia myślenie o włókiennictwie. W poprzednich kolekcjach Synthetic pojawiły się m.in. wytwarzane z celulozy znajdującej się w nasionach bawełny Cupro, czy wykonana z przetworzonych butelek PET ocieplina Climashield.

O MARACE SYNTHETIC

Synthetic to tworzona przez Katarzynę Łozicką-Matkowską śląska marka modowa, która od 10 lat balansuje na krawędzi wielu dziedzin sztuki, łącząc lokalność, rzemiosło, uniseks i ekologię w unikatową całość. Wszystkie ubrania i dodatki projektują i szyją lokalnie w niewielkiej pracowni w Gliwicach, a ich czarne stylizacje to połączenie wygody i autorskiego wzornictwa.

Zobacz również: Fotografia | Moda | Nowa kolekcja | Edytorial | Pokaz mody

 

credits:
Models: Zuzanna Filipiak Dominik Kołowiecki
Ceramic art: Adam Sobota
Makeup: Gosia Patalas
Designer: Katarzyna Łozicka-Matkowska
Stills: Michał Patycki
Light: Stanisław Nolywajka
Drone: Szymon Padoł
Logistics: Marek Matkowski
Jewellery: Melancholia
Audio: fmttm
Video: Fobian Ewaryst Dobdziak

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły