Wymiennik nasion stanął w Warszawie. Weź lub zostaw ulubione nasiona.  

Takie akcje bardzo nas cieszą. W Warszawie powstał wymiennik nasion, dzięki któremu mieszkańcy mogą dzielić się i wymieniać swoimi zapasami nasion. Akcja społeczna ma promować wiedzę o bioróżnorodności, a także zachęcać do sadzenia roślin we własnych ogrodach.

Za akcją stoi Służewski Dom Kultury, który postanowił postawić wymiennik nasion w ogrodzie sąsiadującym z siedzibą jednostki. Instalacja „Wymiennik Roślin” powstała w ramach projektu Zieleń i kropka lokalnie realizowanego przez Fundację Alter Eko.

Drewniany pojemnik ze szklanymi słoiczkami został zaprojektowany w taki sposób, by prawidłowo zabezpieczać przechowywane w nim nasiona. Co więcej wyposażono go w dwie szuflady, w których zainteresowani znajdą instrukcję obsługi i zasady działania akcji, a także w formularze, które należy wypełnić zostawiając własne nasiona. Warto również dodać, że sam wymiennik nasion wygląda dość elegancko, dzięki czemu wpisuje się w krajobraz parku przy Służewskim Domu Kultury.

“Może z niego w dowolnej chwili skorzystać każdy, kto chce oddać lub też pobrać i wysiać nasiona. Zachęcamy, by korzystać z wymiennika nasion i uwalniać rośliny, zamknięte w kapsule czasu. Różnorodność nasion oraz mnogość plonów jest bardzo ważna w obliczu zmian klimatycznych oraz degradacji środowiska. Szczególne znaczenie ma to w dużych miastach, gdzie pula różnorodności roślin jest stosunkowo mała, a warunki dla ich rozwoju są niekiedy ekstremalnie trudne” – informują przedstawiciele Zarządu Zieleni w Warszawie

To nie pierwsza tego typu akcja stołecznych ogrodników. W siedzibie zarządu przy ul. Kruczej 5/11D pojawił się Bankomat Nasion, z którego każdy mieszkaniec może pobrać wybrane nasiona kwiatów, np. maku pospolitego, rumianku, chabru czy maciejki. O akcji Bankomat Nasion przeczytacie klikając TUTAJ! 

źródło: http://zzw.waw.pl