Wypełnili park lustrami. Tak miasto Zlín obchodzi 700. urodziny

Wystawa “Zlínskie lustra” powstała w ramach obchodów 700. urodzin miasta Zlín w Czechach. Lustra można oglądać w Sadzie Wolności.

Artystyczną instalacje stworzyli projektanci pracowni Loom on the Moon (Lenka Hejlová, Martin Hejl, Jan Nálepa). W sumie powstały trzy instalacje. Pierwsza z nich przedstawia perspektywę pisarza Pavla Kosatíka i w artystyczny sposób traktuje o ewolucji miasta i jego okolic. Historię uzupełniono ilustracjami. W tym fragmencie projekt łączy elementy wartości pisanej z obrazem.

W parku można znaleźć więcej atrakcyjnych instalacji. Jedną z nich jest animacja, która widzom pozwala przeżyć najważniejsze momenty w historii Zlína. Fabuła podzielona została na różne epoki i pory roku. To animacja malowana klatka po klatce, w której każda klatka filmu została dopieszczona przez twórców niczym obraz.

Największe wrażenie robi jednak stała instalacja “Zlínskie lustra”. Lustra o opływowych kształtach ustawiono w pobliżu najpiękniejszych drzew rosnących w parku. Ich lokalizacja nie jest jendak dziełem przypadku. Lustra zostały ułożone w taki sposób, aby kadrować wierzchołki drzew, niebo i spacerujących po parku.

Całość dopełnia kompozycja dźwiękowa, która ma celebrować upływ czasu, zmienność świata, cykliczność dłuższych i krótszych dni, aż do momentów równonocy i przesilenia. Twórcy instalacji wykorzystali dźwięki charakterystyczne dla miasta, w tym dźwięk dzwonów tamtejszych kościołów.


Wielkość instalacji i mnogość zmysłów, na które oddziałuje sprawia, że “Zlínskie lustra” stały się popularną atrakcją, a sam park, w którym się znajduje jawi się teraz jako baśniowy świat, który inaczej wygląda w ciągu dnia i oferuje nowe wrażenia nocą. Śmiało można powiedzieć, że to godny sposób upamiętnienia okrągłych urodzin miasta. Niech Zlín żyje drugie tyle!

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Czechy | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie