Wyspa Estyjska. Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym rośnie w oczach!

Wyspa Estyjska, bo taką nazwę nosi sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym, z dnia na dzień coraz bardziej wyłania się ponad wodę. Dzięki grupie NDI, która jest wykonawcą inwestycji możemy zajrzeć na budowę tego niezwykłego jak na polskie realia projektu.

Wyspa zlokalizowana jest na Zalewie Wiślanym ok 4,5 kilometra od kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, na wysokości Przebrna. Wyspa ma kształt elipsy. Jej obwód to blisko 5 km. Na razie jest prawie pusta w środku. Wypełni ją urobek z pogłębianych torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Inwestor wybrał lokalizację sztucznej wyspy kierując się przede wszystkim względami przyrodniczymi. Ma stanowić ona ostoję spokoju dla ptactwa korzystającego z tego obszaru. Inżynierowie odpowiedzialni za powstanie wyspy opowiadają o wyzwaniach jakie niosła ze sobą realizacja tak niezwykłego projektu.

Wyspa Estyjska nie jest pierwszą sztuczną wyspą na Zalewie Wiślanym. W rosyjskiej części wód Zalewu Wiślanego znajduje się usypana przez Niemców w latach 30. XX w. wyspa Nasypnoj o powierzchni 0,014 km2. Budowana wyspa Estyjska ma mieć ponad stukrotnie większą powierzchnię. Sztuczna wyspa wielkości 118 basenów olimpijskich będzie otoczona betonowo-kamiennym „ogrodzeniem”, którego zadaniem jest niedopuszczenie do rozmycia urobku.

Poniżej możecie obejrzeć film stoworzony przez firmę NDI Group: 

Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym – skąd nazwa?

Aby wybrać nazwę dla wyspy, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił konkurs. Pierwszy etap konkursu zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 5 nazw (Estyjska, Rukwiel, Wodniczka, Bursztynowa i Brajana Chlebowskiego). Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie internetowe trwało od 7 do 20 września 2020 roku. Wzięło w nim udział 21 912 osób.

Konkurs wygrała nazwa Wyspa Estyjska, pochodząca od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego – Estmere, która znana jest z relacji IX-wiecznego podróżnika Wulfstana. Staropruska nazwa Zalewu składała się z wyrazów *Aistei – Estowie i mari – zalew, czyli ‘Zalew Estów, Zalew Estyjski’. Estami nazywano w źródłach antycznych i wczesnośredniowiecznych plemiona zachodnio-bałtyjskie zwane później (od IX wieku) Prusami. Aby nazwa stała się oficjalna, musi zostać zaakceptowana i ogłoszona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

źródło: NDI GROUP (https://www.ndi.pl/) / wikipedia.org 
zdjęcia, wideo: NDI GROUP (https://www.ndi.pl/)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie