centrum badań nad klimatem

Wyspa w Nowym Jorku zmieniona w centrum badań nad klimatem

Projekt centrum badań nad klimatem zaprojektowano na Wyspie Gubernatorów w Nowym Jorku. Plan zakłada, że ten niewielka wyspa zmieni się w instytucję, będącą kołem napędowym proekologicznych zmian.

Kompleks zaprojektowali architekci z pracowni WXY Studio. Projekt zakłada budowę na Wyspie Gubernatorów w Nowym Jorku kilku obiektów szerzących świadomość ekologiczną. Governor Island to atrakcyjny teren położony zaledwie kilometr od Manhattanu. Wyspa zajmuje powierzchnię wielkości 70 hektarów. W 1637 r. ten skrawek lądu Holendrzy odkupili od Indian, płacąc… garścią gwoździ, dwiema siekierami i sznurkiem koralików. To lubiany przez mieszkańców teren, gdzie w ciepłym okresie organizują pikniki z genialnym widokiem na nowojorskie wieżowce.

Projekt architektów zakłada budowę nowoczesnych obiektów i stworzenie terenów rekreacyjnych dla mieszkańców. Wyspa ma stać się miejscem najważniejszych spotkań naukowców, innowatorów, prawników i studentów z całego świata, skupionych na rozwiązaniach związanych ze zmianą klimatu. Naukowcy mieliby tutaj stawić czoła największym problemom świata. Przykładem jest tutaj pandemia koronawirusa. Gdyby centrum na Wyspie Gubernatorów już istniało, to miałoby stać się forum dla ekspertów, szukających rozwiązania problemu COVID-19.

centrum badań nad klimatem


W sumie na wyspie działać mają instytucje akademickie lub badawcze, zajmujące się badaniem wpływu zmian klimatu na naszą planetę w pełnym zakresie: zdrowotnym, gospodarczym, politycznym i transportowym. Naukowcy mają tu pracować nad innowacyjną technologią, która pomoże zwolnić zmiany klimatyczne. Z wyspy korzystać też będą mogli zwykli mieszkańcy Nowego Jorku – uporządkowane zostaną alejki spacerowe, ścieżki rowerowe, a na samej wyspie pojawić się mają nowoczesne meble miejskie.

Póki co nie znamy daty realizacji planów. Centrum badań nad klimatem od architektów WXY Studio pozostaje jedynie projektem koncepcyjnym.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Ekologia | Nowy Jork | Stany Zjednoczone | Urbanistyka

źródło: WXY architecture + urban design

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły