Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także przypomnienie historii i tradycji uczelni. Stanisław Wyspiański,  jest bowiem patronem uczelni. Co ważne, poza muralem prezentującym podobiznę Wyspiańskiego powstał także drugi mural – odnosi się on do wizji teatru wybitnego krakowskiego dramaturga.

Na ścianie AST w Krakowie zakończono właśnie prace nad muralem z wizerunkiem Stanisława Wyspiańskiego w artystycznej interpretacji prof. Dariusza Vasiny z Akademii Sztuk Pięknych.

“Przypomina bohaterów z antyku, a zarazem wpisuje się w klasycystyczny charakter budynku i jego sąsiedztwa. Malowidło jest oddaniem hołdu wybitnemu malarzowi, dramatopisarzowi i scenografowi, a zarazem wielkiemu inscenizatorowi i wizjonerowi teatru” – opisuje w portalu Well.pl Tomasz Kobylański, który współpracuje również z whiteMAD i jest przedstawicielem Zespołu ds. Murali działającego przy Prezydencie Miasta Krakowa.

Na drugiej ze ścian AST namalowano z kolei mural, który ma być metaforą teatru wedle wizji Wyspiańskiego. Czyli teatru słuchającego teraźniejszości i wchodzącego z nią w dialog.

“Nowoczesny a zarazem bogaty w symbole. Pokazuje sztukę, dla której granicę wyznacza tylko wyobraźnia – prowokującą do zachwytu i dyskusji, barwną, rozbudzającą emocje i działającą na zmysły” – przywołuje w swoim tekście Tomasz Kobylański.

Murale powstawały w ścisłej współpracy z krakowskim Zespołem ds. Murali. Ich wykonanie zasponsorowały Krakowski Holding Komunalny oraz firmę Medicine. Wykonawcami obu projektów są Krzysztof Czarnecki, Dawid Skowronek i Łukasz Stec z Częstochowy.

Co o nich sądzicie?

Zdjęcia: Anna Kaczmarz / materiały AST w Krakowie / https://www.ast.krakow.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Grafika | Murale | Sztuka | Kultura | whiteMAD na Instagramie  | Kraków