Renata Ramola

Wystawa Design 32. Najlepsze prace absolwentów ASP

Osiem polskich uczelni publicznych prezentuje po cztery najlepsze dyplomy projektowe z ostatniego roku. Konkurs na Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych pokazuje specyficzny język młodego designu. Język, w którym funkcjonalność przeplata się z estetyką, a poczucie humoru pozwala odczarować trudne tematy. Design 32 co roku prezentuje nadchodzące tendencje i trendy oraz daje szansę na pokazanie się mocnym osobowościom. Kto w tym roku otrzyma główną nagrodę?

Konkurs Design 32 to nie tylko prestiż i szansa na rozpędzenie kariery, to także konkretne wsparcie. Pula nagród wynosi 43.500, a dzięki mecenatowi marki OPPO są jeszcze nagrody rzeczowe.

W konkursie biorą udział absolwenci ośmiu publicznych uczelni artystycznych. Każda z nich nominuje po cztery prace dyplomowe. Design 32 organizuje ASP w Katowicach, a współtworzą go: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. To jedyny taki konkurs w Polsce. Towarzyszy mu wystawa, którą do 21 maja można oglądać w Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki. To jedyny taki konkurs w Polsce.

Każda odsłona przeglądu pokazuje aktywną stronę designu. Przedmiotem rozważań dyplomantów nie zawsze są tematy nowe. Bardzo często pojawiają się te, które urosły do rangi problemów, które wciąż próbujemy oswoić. Projektanci wskazują tu gotowe rozwiązania bądź koncepcje umożliwiające ich znalezienie.

Konkursowe prace można podzielić na kilka grup tematycznych. Młodzi projektanci i projektantki mierzą się z potrzebą znalezienia nowej funkcji dla istniejących już miejsc lub przestrzeni. Dodatkowo kilka dyplomów wyróżnia się specyficznym poczuciem humoru, które zwraca uwagę na ważne zagadnienia dotyczące życia społecznego. Nie zabrakło też tematów związanych z cielesnością.  Design 32 przynosi co roku nieszablonowe rozwiązania z dziedziny projektowania produktu. Nowe podejście do rzemiosła wyraża się zarówno w innowacyjności, jak i szacunku do tradycji. Projektantki i projektanci nie zapominają o potrzebach związanych z emocjami i zdrowiem psychicznym. Osobną grupę stanowią dyplomy, które rozwiązują problemy świata wirtualnego.

Z uwagi na różnorodność poruszanych tematów i wieloaspektowość ich ujmowania konkurs i wystawa Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych, Design 32 są doskonałą platformą do dyskusji nie tylko nad zmieniającymi się tendencjami w projektowaniu – nowościami i urozmaiceniami, ale przede wszystkim do zapoznania się ze samymi mówienia o designie – językami, które opowiadają i sukcesywnie tworzą jego historię.


Laureatów wyłoniło jury w składzie: Tomasz Augustyniak, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Sokół, Dorota Stępniak, Mikołaj Wierszyłłowski. Własną nagrodę przyznała marka OPPO. Dodatkową nagrodę City and Design przyznaje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

W tegorocznym konkursie przyznano następujące nagrody:

  • Nagroda Rektorów – Kamila Raeder, ASP w Gdańsku
  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kornelia Biały, AS Szczecin
  • Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego – Krzysztof Stępniewski, ASP Warszawa
  • Nagroda Prezydenta Miasta Katowice –  Marianna Lamenta, ASP Łódź
  • Nagroda Mecenasa – firmy OPPO – Zuzanna Mażul, ASP Wrocław
  • Nagroda City and Design – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – Maria Jarzyna, ASP w Katowicach
  • Wyróżnienie honorowe – Mohammadali Sharifian Dorchech, ASP Katowice
  • Wyróżnienie honorowe – Agata Werochowska ASP Gdańsk,
  • Wyróżnienie honorowe – Renata Ramola-Piórkowska, AS Szczecin,
  • Wyróżnienie honorowe – Marta Jagoda-Błaszczak i Oliwia Michniewska, ASP Katowice

Jury uznało, że na wszystkie nagrodzone prace należy spojrzeć całościowo, jak na pewien ważny i urozmaicony zestaw projektów. Dwa pierwsze nagrodzone dyplomy wpisują się w obszar, w którym  kompleksowy, rzetelny proces projektowy poprzedzony solidną analizą i odpowiadający na realne potrzeby stoi w kontrze do kreowania scenariuszy przyszłości, w których połączenie pasji i wiedzy specjalistycznej umożliwia tworzenie nowego pola projektowego.

Druga grupa dyplomów porusza aspekty związane z problemami społecznymi, tematami tabu, wykazuje się wrażliwością na kwestie etyczne i tożsamościowe. Prace przełamują stereotypy, odstygamtyzowują choroby psychiczne, są wyrazem empatii, a jednocześnie zwracają uwagę na grupy wykluczone lub nierozumiane.

Cztery wyróżnione prace proponują rozwiązania i narzędzia pozwalające na komunikowanie potrzeb cielesnych, włączanie w procesy partycypacyjne; zwracają uwagę  na świadome i ekologiczne projektowanie przestrzeni wirtualnej, a także na kwestie przekraczania granic i budowania wspólnoty.

Wystawę konkursową można oglądać do 21 maja w Galerii ASP w Katowicach RONDO SZTUKI. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Katowice | Sztuka | Wydarzenia  | Ceramika | Grafika | whiteMAD na Instagramie