Wystawa “Empatia, teraz!”, czyli jak projektanci walczą z problemami świata

Wystawa jest odpowiedzią na współczesne problemy społeczne i dowodzi, jak dzięki dobrze zaprojektowanym przedmiotom można pomóc naprawić świat.

Wśród prezentowanych na wystawie przedmiotów znaleźć można między innymi mikro kuchnię od IKEA, którą można zmieścić nawet na najmniejszej przestrzeni, czy aluminiową skrzynkę z akcesoriami edukacyjnymi, która pozwala szybko zastąpić zniszczone w konfliktach szkoły.

Design empatyczny jest słusznie uznawany za jedną z najważniejszych współczesnych dziedzin projektowych i nie tylko. Umiejętność obserwacji konsumentów i spoglądania na świat z ich perspektywy pozwala tworzyć produkty lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników, a zatem takie, które mają większe szanse na sukces rynkowy. Podobne metody zaczęły być wykorzystywane także w wielu innych branżach, m.in. w doradztwie korporacyjnym czy przy projektowaniu bardziej przystępnych usług finansowych. Zadaniem szeroko pojętego designu empatycznego nie powinno być jednak tylko zaspokajanie potrzeb uprzywilejowanych grup społecznych i generowanie zysków dla firm.

Chcąc stawić czoła największym wyzwaniom współczesności, powinniśmy wrócić do korzeni empatii. U jej podstaw leży bowiem zdolność współodczuwania i wczuwania się w perspektywę  innych ludzi, także tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Wystawa „Empatia, teraz!” dowodzi, że ta umiejętność może pomóc w tworzeniu lepszych rozwiązań dla ponad 65 mln zmuszonych do opuszczenia swoich domów migrantów i uchodźców, których jest obecnie więcej niż po II wojnie światowej. Wystawa pozwala również przyjrzeć się problemom poszkodowanych przez katastrofy naturalne, których liczba w 2016 roku przekroczyła 550 mln i prawdopodobnie będzie nadal rosła w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Ważna jest także kwestia milionów mieszkańców miast, którzy ze względu na rosnące ceny nieruchomości mają coraz większe problemy ze znalezieniem lokum pozwalającego na godne życie.

Zróżnicowane projekty z dziedziny designu, architektury, technologii oraz usług zaprezentowane na wystawie mają zachęcić odwiedzających do samodzielnego angażowania się w inicjatywy rozwijające empatię. To bardzo ważne, szczególnie w dobie kryzysu postaw empatycznych, na którym kapitał polityczny zbijają populiści cynicznie wykorzystujący międzynarodowe problemy.

Kurator: Michał Bachowski
Projektantka wystawy: Agata Nowak
Projektant identyfikacji wizualnej: Danil Daneliuk

Pierwsza odsłona wystawy odbyła się podczas Gdynia Design Days 2018. Obecnie można ją zobaczyć we Wrocławiu. Link do wydarzenia na Facebooku jest tutaj.

Empatia, teraz!
Design empatyczny kontra największe errory współczesnego świata.

3.08 – 6.10.2018
wernisaż: piątek, 3.08.2018, godz. 19:00

galeria Dizajn BWA Wrocławiu
ul. Świdnicka 2-4

Zdjęcia z wystawy:

zdjęcia: Danil Daneliuk