Wielka fala w Kanagawa Kanagawa-oki nami-ura, z serii Trzydzieści sześć widoków góry Fuji Fugaku sanju-rokkei, 1831

Wystawa Hokusaia w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa Hokusaia dostępna będzie dla zwiedzających od 13 sierpnia 2021 roku, aż do 5 grudnia 2021 roku. Prace Hokusaia Katsushika wchodzące w skład zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie wystawione będą w sali wystaw zmiennych na I piętrze. Wystawa Hokusaia nosi tytuł Hokusai. Wędrując…

Wędrowanie po wystawie odbywa się wśród pejzaży Japonii okresu Edo (1603–1868), utrwalonych na znakomitej jakości drzeworytach ukazujących najważniejszy trakt handlowy Tōkaidō i ludzi nim podróżujących. Spotkamy się z majestatem i sacrum góry Fuji, przedstawionej między innymi w słynnej serii Trzydziestu sześciu widoków góry Fuji, znajdziemy również miejsce na odpoczynek – przy wyjątkowym cyklu wodospadów. Wkroczywszy do mrocznego świata duchów (Opowieści przy stu knotkach), a także legend i przypowieści, zgłębimy interpretacje klasycznej poezji japońskiej (Sto poematów opowiedzianych przez piastunkę).

„Na czele kroczy zgrzybiały, a cudownie młody, pełen ognia i zapału Hoksaj…” – takimi słowami przedstawiał Katsushikę Hokusaia (1760–1849) wybitny polski kolekcjoner Feliks Jasieński (1861–1929), znawca i gorący propagator sztuki japońskiej.


Wśród prezentowanych obiektów nie zabrakło wzorników Hokusaia dla artystów i rzemieślników, które stały się wielką fascynacją Jasieńskiego oraz inspiracją do przyjęcia przez niego pseudonimu „Manggha”. Niespotykany wcześniej sposób myślenia o dekoracji zapewnił tym albumom popularność aż do czasów obecnych.  Współczesne komiksy manga nawiązują między innymi właśnie do „szkiców wychodzących swobodnie spod pędzla” (jap. manga).

Zawędrujemy też do bogatego świata druków okolicznościowych surimono, które ze względu na walory techniczne i artystyczne stanowią wartość wyjątkową. Wystawa została wzbogacona o grafiki z daru dr. Jensa Wiebela, który w 2018 roku ofiarował Muzeum Narodowemu w Krakowie kolekcję drzeworytów zakupionych przez jego przodka w Japonii na początku XX wieku.

Kurator wystawy: Beata Romanowicz
Koordynator wystawy: Katarzyna Stolarz
Projekt aranżacji: Bartosz Haduch, NArchitekTURA

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Malarstwo | Kraków | Muzeum | Japonia | Historia

Spot promocyjny: Hokusai. Wędrując…  / Animacja: Damian Masłowski, Ewa Dzidek 

 

źródło: https://mnk.pl/wystawy/hokusai-wedrujac