To sztuka z pogranicza twórczości ulicznej jak i klasycznych form sztuki współczesnej. Swoje miejsce znajduje zarówno w miejskiej przestrzeni, opuszczonych budynkach, jak i w zamkniętych galeriach oraz intymności domowego wnętrza. W DESA Unicum w Warszawie rusza wystawa „Sztuka współczesna. Urban art”, która zakończy się aukcją dzieł. Wśród prezentowanych będą między innymi prace, które przygotowali Bart Sucharski, Noriaki czy Proembrion.
Podczas wystawy „Sztuka współczesna. Urban Art” będzie można zobaczyć dzieła polskich artystów związanych z urban artem. To osoby, które w większości rozpoczęły swoją działalność w latach 90. Po zmianach ustrojowych do Polski dotarła fala amerykańskiego graffiti, dając możliwość rozwoju alternatywnych ruchów artystycznych. Szare ulice miast wypełniły kolorowe szyldy sklepów, na murach budynków zaczęły pojawiać się, tagi, wlepki, graffiti oraz wielkoformatowe murale. Początkowo uznawana za ruch undergroundowy, twórczość ta zaczęła stopniowo zdobywać coraz większe uznanie zarówno w środowisku artystycznym, jak i wśród szerszej publiczności, wypełniając krajobraz miejski swoją obecnością. Rozwój nie umknął uwadze galeriom sztuki, instytucjom kulturowym czy krytykom. Wpierw krytykowany niuans był nowym polem do eksploracji. Zrozumienie, skąd wywodzi się taka twórczość i jak można ją przenieść z przestrzeni ulicznej do murów instytucji, zachowując przy tym oryginalny przekaz i intencję młodych artystów, stało się częścią jej rozwoju. Prace twórców urban artu zaczęły być prezentowane w galeriach sztuki na całym świecie, zyskując tym samym coraz szersze uznanie. Był to ogromny sukces dla działaczy w środowisku artystycznym jak i samych autorów prac jednak istotą jest pamiętać jak sztuka ta powstała, jak mocno jest związana z kontekstem społecznym, kulturalnym, otoczeniem i środowiskiem w którym się pojawia. Wyróżnikiem w dziedzinie jest to, że prace te są znane przez ogrom społeczeństwa dzięki zasięgom oraz dostępności. Osobowości jak Banksy czy Invader są znane na całym świecie. Warto tu jednak dodać i naszą polską reprezentacje. Polscy twórcy urban art’u należą do czołówki w tej dziedzinie. Prace artystów można znaleźć w kolekcjach zarówno w Polsce jak i za granicą.
Cykliczne wystawy Sztuka Współczesna. Urban Art prezentują dokonania wybitnej grupy polskich artystów na tym polu. Na wystawie od 22 do 29 października w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1a w Warszawie zobaczyć będzie można 40 różnorodnych prac. Urban art jako dziedzina zawierająca w sobie wiele nurtów sztuk wizualnych od typografii, abstrakcji, instalacji, graffiti, prac malarstwa figuratywnego i wiele innych łączy między innymi idea swobody i wolności w przekazie. Artyści prezentują sztukę bezkompromisową, w której przekazem są ich osobiste przemyślenia. Wystawa jest przeglądem różnorodnych technik – od sprayu, akrylu, oleju, tuszu czy też techniki mieszanej. Zobaczyć tu będzie można prace między innymi, Bartłomieja Stypki, Michała Wręgi / Sepe, Someart’a, Autone, Janusza III Wazy, ale również nowych osobowości jak PLUM.ONE.
Uwagę przyciągają prace powstałe w kolaboracjach, tym razem DESA Unicum prezentuje, aż dwie takie prace. Współpraca Pawła Swanskiego z Someart’em widoczna jest w pracy ”Larnaca”, której kompozycja wyróżnia się śmiałym wyjściem poza ramy i humorystycznym wykorzystaniem przestrzeni. W pracy ”Hiderigami” łączy się styl Kobayashi’ego z Pawłem Swanskim. Praca scala dwa różne style artystyczne twórców pokazując publiczności nową jakość.
Wyróżnikiem wystawy jest możliwość jej zasięgów. Przedstawione prace oscylują w szerokiej gamie technik, jak i cen. Estetyka zbioru ukazuje, jak silną pozycję w nurcie urban art ma Polska oraz jak znaczące jest jej oddziaływanie poza granicami kraju. Kolekcja może zainteresować zarówno początkujących, jak i doświadczonych kolekcjonerów, stanowiąc dowód na rosnące uznanie dla tego rodzaju sztuki.
Wśród prezentowanych dzieł będzie też obraz, który wykonał zmarły kilka lat temu artysta Robert Proch / TONE. Artysta był jedną z najbardziej cenionych osobistości tego nurtu, inspirując przy tym następne pokolenia twórców. Przez lata wykreował niesamowity warsztat doceniony przez publiczność w Europie i Stanach Zjednoczonych. W swojej karierze zrealizował m.in. indywidualną wystawę w londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa, współpracownika Banksy’ego. Prace artysty charakteryzuje począwszy od wielkoformatowości po niezwykle ukazany dynamizm i umiejętne operowanie kolorem nadając pracy organiczności oraz poczucia ruchu. W DESA Unicum będzie można zobaczyć jeden z obrazów artysty „Lunatics II” o wymiarach 116 x 125 cm. Praca ta jest estymowana między 50 – 70 tys. Złotych.
Wystawa „Sztuka współczesna. Urban Art” będzie trwać od 22 do 29 października, a jej zwieńczeniem będzie aukcja prac 29 października o godzinie 19.
DESA Unicum,
ul. Piękna 1a, Warszawa
źródło: DESA Unicum
Czytaj też: Kultura | Sztuka | Warszawa | Miasto | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.