Wyższość roweru nad samochodem? Holendrzy pokazali kolejny przykład

Holendrzy porzucili samochody na rzecz rowerów w miastach już kilkadziesiąt lat temu. To właśnie z tego kraju płyną na cały świat przykłady, w jaki sposób można usprawniać poruszanie się po mieście jednośladem. Niedawno producent rowerów firma Union, pokazała rowerzyści efektywniej wykorzystują miejsca postojowe w centrum.

Mobilne miejsce postojowe pojawiło się na ulicy Amsterdamu. Jego wielkość odpowiada wielkości standardowego miejsca parkingowego dla jednego samochodu. Przedzstawiciele Union pokazali, że jeden kierowca zajmuje tyle miejsca, ile aż 8 rowerów.

Stworzone przez Holendrów mobilne miejsce parkingowe jest zarejestrowane jako pojazd, dlatego platforma z powodzeniem może stanąć na zwykłym miejscu parkingowym, również tym płatnym. W tym ostatnim przypadku oznacza to jedną opłatę, którą dzielić ze sobą może aż ośmiu rowerzystów. 

Tylko dlaczego nie przypiąć roweru do latarni czy ulicznego znaku? Są miejsca w Amsterdamie, w których znalezienie miejsca do pozostawienia roweru jest problemem. Przykładem jest ulica Pieter Cornelisz Hooftstraat, przy której działają sklepy najdroższych marek. I tak mobilna platforma pozwoliła znaleźć rozwiązanie dla problemu braku wolnych miejsc w centrum. Co myślicie o takim rozwiązaniu w Polsce? 

fot. union.nl