Cieszyn

Wzorcowa modernizacja nabrzeża. Niewielki Cieszyn pokazał, jak to się robi

Nietypowe meble miejskie ustawiono nad brzegiem Olzy. To element Open Air Museum. Cieszyn. Český Tĕšín – transgranicznego muzeum, które ma przypominać o fenomenie podzielonego miasta i pokazywać, że społeczność lokalna może wspólnie działać nawet wtedy, kiedy podzielona jest granicą.

Przebudowane nabrzeże zostało zaprojektowane przez architektów z pracowni RS+ Robert Skitek. Ich zadaniem było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz zaprojektowanie nośników dla ekspozycji opowiadającej o dziejach podzielonego miasta.

Zadanie było o tyle trudne, że do dyspozycji mieliśmy tylko bardzo wąski, zadrzewiony i dość zaniedbany pas terenu nad stromym brzegiem Olzy – wyjaśnia architekt Robert Skitek.

W efekcie przeprojektowany został trakt pieszo-rowerowy, który uatrakcyjniono projektując nowe miejsca na zieleń. Pomiędzy drzewami ustawiono siedziska-platformy, które w założeniu mają przyciągać mieszkańców i turystów. Najważniejszym jednak zadaniem było stworzenie charakterystycznego elementu – symbolu Muzeum, który miałby powiązać tereny należące do dwóch różnych państw.  Cieszyn


Postanowiliśmy stworzyć pewien rodzaj zawołania dla spacerujących po drugiej stronie granicznej rzeki: „hej, tu jesteśmy, warto tu przyjść, serdecznie do nas zapraszamy”. Tym zawołaniem stały się Koła Czasu, które podświetlone doskonale przyciągają uwagę spacerujących oraz przekazują informacje o ważnych  wydarzeniach w historii miasta – dodaje architekt.

Siedziska stały się wygodnym miejscem do spędzania czasu nad wodą. Są zadaszone i można w nich usiąść lub leżeć. Wszystkie zaprojektowane elementy są na wskroś współczesne mimo sąsiedztwa zamkowego wzgórza. Podkreślają charakter Open Air Muzeum, które szeroko korzysta z nowoczesnych technologii i pokazuje współpracę mieszkańców obu części Cieszyna.

Czytaj też: Ciekawostki | Meble miejskie | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Autor: arch. Robert Skitek, 

Współpraca:  arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Joanna Kujda

Konstrukcja: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke

Zieleń: landscape design studio, Tomasz Kurtek

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski (archifolio.pl)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły