renowacja willi

Wzorcowa renowacja przedwojennej willi

Dom o wdzięcznej nazwie Indian Ship zbudowany został w 1936 r. w Pradze. Już w tamtych czasach budynek jawił się jako ciekawostka. Wszystko za sprawą rustykalnych elementów, którymi ozdobiono modernistyczną bryłę. Po latach nastąpiła renowacja willi, efekt prac możemy zobaczyć na zdjęciach.

Willę zaprojektował architekt Vladimír Grégr. Z kolei projekt jej renowacji przygotował duet architektów Dalibor Hlaváček oraz Ludvík Holub. Oryginalny dom powstał z inspiracji do ówczesnej zabudowy jednorodzinnej z Kalifornii. Miał być namiastką domów, w których żyły amerykańskie gwiazdy filmowe. Oczywiście w latach 30. XX wieku nie było smartfonów czy wyszukiwarki Google, która możne służyć jako źródło inspiracji. Projektując dom architekt musiał opierać wizję na podstawie tego, co zapamiętał podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Współcześni architekci przywrócili budynkowi pierwotny wygląd. Podczas renowacji usunięto elementy, którymi ozdobiono budynek w latach 80. XX wieku. Wewnątrz wydzielono przestrzeń salonu, jadalni i biblioteki. Mieszkańcy korzystać mogą z trzech sypialni oraz łazienki na piętrze. W części podziemnej znalazła się piwnica.

renowacja willi


Największą u wagę przyciągają drewniane elementy, które zdobią budynek z zewnątrz. Nie wszystkie elementy są oryginalne. Jednak podczas renowacji architekci zadbali, aby drewniane części wyglądały dokładnie tak jak w 1936 roku. Renowacja przedwojennej wilii w Pradze to cenny przykład dawnej architektury i próby “ocieplenia” chłodnego modernizmu. Dziś tak już się nie buduje, dlatego dom Indian Ship jest cennym przykładem dawnego myślenia o projektowaniu..

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Zabytek | Czechy | Ciekawostki

zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma – BoysPlayNice (boysplaynice.com)