Wzory na elewacji nawiązują do dawnej kamienicy. “Nowa Kurkowa” we Wrocławiu

Inwestycja powstaje przy ulicy Kurkowej 36 we Wrocławiu. Nowa Kurkowa to budynek mieszkalny, którego budowę realizuje Akademia Development. Właśnie odsłonięto jego elewację, na której widać naniesione wzory, imitujące detale architektoniczne wyburzonej kamienicy.

Nowy budynek zaprojektowali architekci z pracowni Pro Art Konopka. Inwestycja powstaje na wrocławskim Nadodrzu. Inwestor informuje, że elewacja budynku wyglądem nawiązuje do XIX-wiecznej kamienicy i stanowi jej cyfrowe odzwierciedlenie. Nowoczesny z zewnątrz budynek ma zyskać wystrój wnętrza, w którym znajdą się symbole dawnego budynku. Planowane jest wykorzystanie odlewów sztukaterii, które mają zdobić przestrzenie.

Mieszkania, które tu powstaną mają być zaprojektowane w loftowym stylu. W sumie znajdzie się tutaj 66 mieszkań, część z nich będzie mieć charakterystyczne wykusze. Ich powierzchnia wyniesie od 30 do 63 m kw. Dodatkowo na parterze powstaną trzy lokale handlowe lub usługowe.

Zainteresowanie budzi jednak nietypowa elewacja. Architekci wykonali jej projekt, na podstawie inwentaryzacji opracowanej przed rozbiórką. Na specjalne płyty naniesiono wzory, które imitują detale architektoniczne wyburzonej kamienicy. Budynek był w kiepskim stanie technicznym, został wykreślony z ewidencji zabytków i wyburzony jeszcze przez poprzedniego właściciela. Jak czytamy w komunikacie na Facebooku pracowni Pro Art. Konopka, Wydział Ochrony Zabytków we Wrocławiu nie zgodził się na odtworzenie pierwotnej elewacji, dlatego zdecydowali się upamiętnić historię miejsca, poprzez wykonanie linearnego rysunku.


Dla ciekawszego i trwalszego efektu zastosowano zamiast zwykłego malowania ryflowane płyty StoDeco z firmy STO, które docelowo zostaną jeszcze pomalowane. Dobrane zostały odpowiednie grubości i profile linii tak, aby uzyskać wyrazisty rysunek. Naturalne starzenie się elewacji jest zamierzone i będzie skutkowało uwydatnieniem detali, dodając patyny całości – pisali 26 kwietnia na swoim Facebooku architekci z Pro Art Konopka.

Podoba wam się rozwiązanie, które zastosowano w zdobieniu elewacji budynku Nowa Kurkowa? Dajcie znać głosując w sondzie poniżej. Zdjęcia starej kamienicy, która stała w tym miejscu publikujemy w galerii.

Jak oceniacie elewację nowego budynku?

View Results

Loading ... Loading ...

projekt: Pro-Art Konopka

zdjęcia: Wrocław – Inwestycje budowlane

Czytaj też: Wrocław | Elewacja | Detal | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Kamienica przy Kurkowej 36 w 2017 r. na zdjęciach widać detale, które odwzorowano na nowym budynku:

fot. Google

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły