Fot. Marusia79, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Oficyna Burkego przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, stanowi relikt drewnianej zabudowy tej dzielnicy. Przetrwała ona w niezmienionej formie przeszło 120 lat, zachowując w znacznym stopniu zabytkową substancję.

Wyniki II edycji programu zostały ogłoszone we wrześniu 2023 r. Trzy warszawskie zabytki otrzymały następujące dofinansowanie:

Oficyna Burkego – 3,5 mln zł;
Elizeum – 3,5 mln zł (1 etap);
Fort Bema – prawie 1,5 mln zł.

Oficyna Burkego
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Jednopiętrowa czynszówka została wybudowana około 1890 r. przez Edmunda Burkego. Stanowiła część zespołu mieszkalnego, z którego dziś został tylko jeden budynek. Zabytek posiada pulpitowy dach oraz drewniane zdobienia w pasie poddasza i pod gzymsami parapetowymi. Ściana od strony ulicy jest ślepa. Po II wojnie światowej oficyna stała się domem komunalnym. W 2015 budynek został wpisany do rejestru zabytków jako relikt mieszkalnej architektury drewnianej i jedno z nielicznych materialnych świadectw dawnej formy zabudowy Pragi. Jest jednym z dwóch drewnianych budynków mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku zachowanych na Pradze-Północ (drugi znajduje się przy ul. Środkowej 9). Ostatni lokator wyprowadził się z niej w 2016 r. 

Oficyna Burkego
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

W styczniu 2021 r. z powodu pogarszającego się stanu budynku wykonano remont zabezpieczający drewniaka, jednak były to jedynie prace doraźne. Założono wówczas izolację pionową fundamentów. Wymieniono podwaliny i przegniłe fragmenty drewnianej konstrukcji. Zagrożone stropy zostały podstemplowane. Wykonano wewnętrzne ściągi, które spinają fasadę i ściany szczytowe. Rozebrano także dwa skrajne kominy, które groziły zawaleniem a dwa środkowe wzmocniono stalowymi obejmami. Nad przebiegiem prac zabezpieczających czuwało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Prace zrealizował Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ. Teraz unikatowy zabytek otrzyma drugie życie i stanie się kolejną unikatową atrakcją Pragi. Prace budowlane przy oficynie maja się zakończyć w 2026 r.

Źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Architektura w Polsce | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie