Z betonozy w betonozę. Rynek w Cieszynie będzie przebudowany

Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie pokazał wizualizacje, na których widać rynek w Cieszynie po rewitalizacji. Zniknie kostka granitowa, a w jej miejscu pojawi się… kolejna. Gdzie w tym projekcie miejsce na zieleń? Posadzonych zostanie zaledwie kilka drzew.

Umowa na przebudowę rynku w Cieszynie została podpisana 10 czerwca. Przebudowa jest elementem projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki” i jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rynek w Cieszynie ma długą historię. Został wytyczony w obecnym miejscu już w 1496 roku za sprawą księcia Kazimierza II. Dziś to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. To właśnie przy rynku znajdują się piękne kamienice i ratusz miasta. Wprawdzie od dawna na rynku nie było dużo zieleni, ale zmiany klimatyczne i dostępne rozwiązania architektoniczne pozwalają, by zachować reprezentacyjny charakter miejsca i uzupełnić go o zieleń, która da cień w upalne dni.

Umowę na przebudowę rynku podpisała dyrektorka Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie Katarzyna Skotnicka, w obecności Burmistrz Miasta Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz z firmą Wtórbet Sp. Z o.o. z Bielska Białej.

To ważna i potrzebna inwestycja. Prace nad projektem rozpoczęte zostały w poprzedniej kadencji. Wyczekiwanym przez mieszkańców elementem będzie zagospodarowanie zieleni tej istniejącej, ale także nowej. Posadzonych zostanie kilka nowych drzew. Udało się uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nowe nasadzenia w gruncie. Ponadto pojawi się zieleń w donicach. Mała architektura będzie utrzymana w stylu tej, która już funkcjonuje na wyremontowanej ul. Głębokiej. Prace konserwatorskie obejmą także fontannę św. Floriana – wymienia Burmistrz Miasta Cieszyna.

Zapowiedzi pani burmistrz przeczą temu, co Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie pokazał na wizualizacjach. Według planów ujednolicona zostanie nawierzchnia oraz zlikwidowany zostanie podział wysokościowy na jezdnię i plac. Cała powierzchnia rynku znajdzie się więc na jednej wysokości. Projekt zakłada rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni, placu i chodników.


Na jezdni i placu przewiduje się̨ wymianę̨ konstrukcji drogowej oraz odtworzenie nawierzchni granitowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki. Chodniki wokół rynku projektuje się̨ z płyt granitowych na nowej podbudowie. Płyty chodnikowe kamienne zostaną̨ ułożone nieregularnie, nawiązując do istniejącego układu na ul. Głębokiej. Rozdział jezdni i chodnika wykonany zostanie z oporników granitowych – wtopionych. Szerokość́ chodników zostanie zmienna do min. 2 m – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie miasta Cieszyn.

Powierzchnia rynku uzupełniona zostanie o elementy małej architektury. Miasto zapowiada, że pojawią się donice z zielenią, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i słupki informacyjne.

Prace rozpoczną się 20 czerwca i obejmą także poprawę istniejącej infrastruktury – zwiększenie m.in. zasilania pod odbywające się w tym miejscu wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków pod urządzenie do wyświetlanego na elewacji Ratusza mapping, który opowiadać będzie o historii cieszyńskiego tramwaju. Nie zabraknie także elementu łączącego wszystkie części projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” – szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX w. kursował tramwaj po obu stronach Olzy.

Rynek w Cieszynie zostanie przebudowany za kwotę 11 381 000 zł. Co o inwestycji myślą mieszkańcy? Na fanpage Miejskiego Zarządu Dróg pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy. To niektóre z nich:

To jest straszne. Betonowa pustynia. Ani przyjemne dla oka, ani przyjemnie tam będzie przebywać. Architekci lub/i planiści miasta nie “czują” jeszcze chyba problemu związanego z katastrofą klimatyczną i projektują jakbyśmy mieli teraz średniowiecze. / Radomir
Za dużo drzew. Jakby były z betonu to jeszcze by przeszły ale tak to zupełnie się nie komponuje. / Patryk
Ta inwestycja jest w ogóle niepotrzebna. Rynek w obecnym kształcie jest bardzo ładny, klimatyczny i ma stylowy klimat. Wystarczyło uzupełnić go o więcej zieleni w tym zasadzić drzewek w każdym możliwym miejscu, odświeżyć fontannę I w zupełności taki zabieg by wystarczył tym bardziej, że w mieście czekają bardziej potrzebne inwestycje. / Kamil

Kolejna miejska patelnia. / Dariusz

PS a jak można rewitalizować zabytkowe rynki? Niedawno pokazywaliśmy, jak zrobiono to w niewielkim Bojanowie. Czytaj TUTAJ.

źródło: Urząd Miejski w Cieszynie

Czytaj też: Miasto | Ciekawostki | Metamorfoza | Archialert | whiteMAD na Instagramie