Za projekt wnętrza mieszkania w Katowicach odpowiada pracowni Kubieniec + Długosz. Przestrzeń powstała dla pasjonatów sztuki kulinarnej, którzy zajmują się nią zawodowo oraz uwielbiają celebrować posiłki w domu. Dlatego w projekcie ogromne znaczenie miało odpowiednie zaaranżowanie części kuchennej i jadalni.
Mieszkanie ma prosty plan. Otwarta kuchnia została połączona z jadalnią i salonem, gdzie płynnie przechodzi w korytarz. Inwestorzy chcieli, aby ich mieszkanie w Katowicach zapewniało dużo miejsca do przechowywania książek kucharskich oraz przedmiotów codziennego użytku. Chcieli też, by powstało wyraziste wnętrze, stąd intensywne kolory.
Pracując nad projektem wnętrza architekci bazowali na zastanym układzie funkcjonalnym. Jedynie przesunięto nieco otwory drzwiowe oraz zrezygnowano ze ścianki wydzielającej aneks. Dzięki temu udało się uwolnić strefę kuchni i jadalni, które w części dziennej grają pierwszą rolę. Podłogę tej strefy ozdobiono dębowym parkietem ułożonym w jodełkę, zmieniono jednak kierunek jej ułożenia, co dodało charakteru.
W kuchni zrezygnowaliśmy z tradycyjnych wiszących szafek, oraz wiszącego okapu. Zamiast tego miejsce nad blatem zajmują grafiki oraz dekoracyjny kinkiet Tolomeo. Dzięki zastosowaniu głębszego blatu kuchennego mamy możliwość przechowywania na nim, nie tracąc przestrzeni roboczej. Zabudowa kuchenna jest w klasycznej matowej czerni i bieli, charakteru dodaje jej polerowany blat z kamienia naturalnego oraz kolorowe akcenty, takie jak lampa sufitowa Lexavala w kolorze różowym. Przestrzeń jadalni tworzy drewniany stół i krzesła vintage oraz kolorowa wisząca lampa – wyjaśnia architektka Katarzyna Długosz.
W całej przestrzeni wzrok przyciąga zabudowa salonu. Meble wykonano na wymiar w kolorze burgundowym i mają prawie 10 m długości. Regał biegnie już od wejścia, aż po drzwi balkonowe i zajmuje przestrzeń od podłogi do sufitu. To praktyczne rozwiązanie – w przedpokoju zabudowa pełni funkcję garderoby, a im bliżej salonu, tym zawartość mebli zmienia się, by odpowiadać potrzebom. Regał ma różną głębokość, w nieco węższej przestrzeni korytarza jest płytszy, a rozszerza się na końcu w salonie.
Na koniec łazienka. Pomieszczenie zaprojektowano z wykorzystaniem żółtego koloru. Widać go zarówno w płytkach ściennych jak i zabudowie meblowej pod umywalką. Bardziej surowego charakteru łazience dodaje niewykończony betonowy sufit oraz celowo odsłonięte przewody wentylacyjne. To detale, ale sprawiają, że mieszkanie w Katowicach nabrało oryginalnego charakteru.
_
O pracowni:
Kubieniec + Długosz – historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był katowicki sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. “Bliskie są nam wartości tzw. śląskiej szkoły architektury. Staramy skupiać się na problemie, a nie tylko na efektywnych rozwiązaniach. W naszej pracy nie zajmujemy się dekoracją. Jest ona raczej wynikiem podjętych decyzji projektowych. Opracowujemy projekty pod kątem ich funkcjonalności, technicznych możliwości oraz trwałości. O projekcie myślimy kompleksowo; zaczynając od koncepcji a kończąc na nadzorze autorskim oraz sesji zdjęciowej. Współpracujemy ze sprawdzonymi specjalistami i wykonawcami z różnych branż. Cały proces projektowy jest opracowywany wspólnie z klientem, z którym rozmawiamy, konsultujemy i analizujemy różne aspekty i możliwości, starając się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby. Pracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i z przedstawicielami biznesu czy instytucji publicznych. Pomimo mocnego osadzenia w śląskim krajobrazie projektowym, gdzie modernizm jest częstą inspiracja, staramy się nie trzymać jednej stylistyki, a raczej szukać różnych rozwiązań, odpowiednich dla konkretnych odbiorców. Z jednej strony obserwujemy globalne trendy, a z drugiej patrzymy też na lokalne tradycje. Niektóre nasze projekty cechuje prostota i minimalizm, a inne większa gra formą, fakturą, kolorem. Wszystko to jest wynikiem rozmów, spotkań i konkretnych oczekiwań, na które chcemy odpowiadać.” – czytamy na stronie internetowej
projekt: Kubieniec + Długosz
zdjęcia: Marta Różycka
Czytaj też: Mieszkanie | Katowice | Wnętrza | Eklektyzm | Polecane | whiteMAD na Instagramie