Z Czech nad Bałtyk rowerem. Powstaje 1000km trasa rowerowa wzdłuż Odry!

Blue Velo – Odrzańska Trasa Rowerowa to jeden z najciekawszych projektów ostatnich miesięcy. Pojedziemy nią już za 3 lata.

Projekt Odrzańskiej Trasy Rowerowej będzie przebiegać przez 25 gmin na terenie pięciu województw – śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Inspiracją do jej powstania są istniejące już trasy rowerowe w innych krajach Europy. Za wzór podawane były te wybudowane wzdłuż Łaby, Dunaju czy Renu.
Jak wyjaśnia Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego: 

Chcemy zachęcić ludzi do korzystania z roweru na co dzień, nie tylko w celach turystycznych i rekreacyjnych. Rower na krótkich dystansach jest najszybszym i niezawodnym środkiem transportu. Wiele regionów europejskich udowodniło, że może on pełnić ważna rolę transportowo-ekonomiczną, a województwo dolnośląskie ma ku temu szczególne uwarunkowania 

Trasa będzie biec po obu stronach rzeki Odry na całej jej długości co oznacza, że nowo powstająca trasa połączy granicę polsko-czeską z Bałtykiem. Jej długość ma wynieść ponad 1000 kilometrów co uplasuje ją w czołówce najdłuższych tras rowerowych w Polsce obok między innymi trasy Green Velo w województwie lubelskim. Koszt całej inwestycji wyniesie około 71 milionów złotych. 


/materiały prasowe – wd.dolnyslask.pl
/ ryc. – wd.dolnyslask.pl