Z drewnianą elewacją. Jednorodzinny dom w Krakowie

Dom położony jest w zielonym zakątku Krakowa. Jego projekt powstał w pracowni TXMA. Budynek wyróżnia drewniana elewacja, która z czasem będzie zmieniać swój kolor.

Budynek powstał w dzielnicy Krowodrza. Architekt Tomasz Mielczyński zaprojektował nowoczesną bryłę, która delikatnie nawiązuje do tradycyjnej architektury. To ostatnie udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu drewnianych elementów elewacji pozyskanych lokalnie. Wprawdzie działka, na której dom zbudowano sąsiaduje z innymi domami, to obecność stadniny koni sprawia, że budynek zyskuje wyjątkową, sielską aurę.

Projektując dom architekt musiał pracować z bardzo wąską działką. Na kształt budynku wpłynęły też zapisy planu miejscowego, które określają nie tylko dopuszczalne gabaryty obiektu, ale też kierunek kalenicy, kąty i proporcje dachu. Aby budynek był zgodny z tymi zapisami projektant zaproponował zastosowanie dachu naczółkowego. Wyzwaniem były też oczekiwania inwestorów, którzy chcieli mieć dwa miejsca parkingowe i ogród.

Inwestorami jest małżeństwo, jednak wewnątrz powstały dodatkowe pomieszczenia, z których będą mogli korzystać inni członkowie rodziny, wpadający z wizytą. Aby zapewnić optymalną ilość miejsca na poddaszu zbudowano trzy sypialnie, dwie garderoby i łazienkę. Z kolei część dzienną na parterze tworzą kuchnia, jadalnia i salon. Dodatkowo przestrzeń uzupełnia pracownia, pomieszczenie rekreacji i odnowy biologicznej i pomieszczenie techniczne. W sumie dom ma 180 m kw. powierzchni.


Tomasz Mielczyński przyznaje, że jest zadowolony z powstałego kontrastu pomiędzy tradycyjnym pokryciem dachu i elewacji gontem drewnianym, a nowoczesną oblicówką z listwy typu Rhombus. Architektowi udało się zintegrować z architekturą elementy technologii wentylacji, ogrzewania i odprowadzenia wody deszczowej. Elementy te są niewidoczne, ukryte w dachu.

Skąd pomysł na wykorzystanie gontu? Architekt postanowił go wykorzystać podczas wizyty w pobliskim Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Swój udział w inspiracji miało też zamiłowanie do skandynawskiego podejścia do projektowania, gdzie liczą się faktury i kolory naturalnych elementów.

projekt: TXMA – Tomasz aleXander Mielczyński Architekt (www.txma.pl)

zespół projektowy: arch. Tomasz Mielczyński – Główny Projektant, arch. Aleksandra Szyszka

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Kraków | Elewacja | Minimalizm | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły