ARCHITEKTURA

Niektóre stały kilkanaście lat. Tak z Poznania znikają nielegalne reklamy

Miasto podsumowało efekt prac dzięki którym udało się usunąć z ulic Poznania nielegalne reklamy. W 2022 roku usunięto 300 takich nośników.

Od tego roku urzędnicy dysponują też kolejnym narzędziem – uchwałą krajobrazową, dzięki której będzie można sprawniej kontrolować legalność reklam. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

O wizerunku i rozwoju miasta decyduje w dużej mierze jakość jego przestrzeni publicznych, dlatego uporządkowanie tej kwestii jest od lat jednym z moich priorytetów. Efekty przynoszą działania prowadzone przez urząd miasta, Zarząd Dróg Miejskich i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. Teraz Miasto zyska także kompleksowe i efektywne narzędzie, jakim jest uchwała krajobrazowa, która wprowadzi nowe, wyższe standardy w tym zakresie. Po wejściu w życie dokumentu będziemy mogli egzekwować porządek reklamowy w skróconej, łatwiejszej ścieżce niż dotychczas – informuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Kto może dokonywać kontroli? Na terenie Poznania taki obowiązek spoczywa na pracownikach urzędu miasta z Wydziału Urbanistyki i Architektury, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Dodatkowo kompetencje w tej kwestii mają pracownicy ZDM (Zarząd Dróg Miejskich) i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

W 2022 roku z ulic Poznania zniknęło 300 nielegalnych reklam. W tej liczbie 60 nośników to wielkoformatowe bilbordy.

Były to nośniki wolnostojące, w tym trwale związane z gruntem, a także banery i tablice zamontowane na elewacjach budynków i ogrodzeniach. Zlikwidowano także ekrany LED – czytamy w komunikacie na stronie poznan.pl.

Jednak by skutecznie zwalczyć nielegalne reklamy potrzebna jest pomoc mieszkańców. Urząd miasta zachęca, by ci ostatni zgłaszali banery, których legalność jest wątpliwa. Chcąc ustawić reklamę należy otrzymać zgodę od Wydziału Urbanistyki i Architektury (w przypadku reklam trwale powiązanych z gruntem). Osobną zgodę należy otrzymać jeśli reklama ma pojawić się na terenie obiektu wpisanego do rejestru zabytków.

Z zachowaniem porządku w mieście ma pomóc tak zwany Szyldownik. To zbiór przepisów, wskazówek i przykładów dobrych praktyk, dzięki któremu przedsiębiorcy dowiedzą się, w jaki sposób reklamować swój biznes – restaurację czy punkt usługowy. O Szyldowniku pisaliśmy TUTAJ.

To nie koniec działań miasta, które mają pozytywnie wpłynąć na wizerunek Poznania. Niedawno Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych paczkomatów i ukarał firmy InPost oraz Allegro. O tej sprawie przeczytasz w naszym artykule TUTAJ. Mamy nadzieję, że podobne porządki przeprowadzone zostaną też w innych miastach w Polsce!

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Miasto | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Pesa stworzy pociągi dużych prędkości. Będą jeździć w Czechach

Osiągną prędkość do 200 km/h. Bydgoska Pesa zbuduje pociągi dużych prędkości, które trafią do czeskiego…

26 marca 2023

Hansaviertel – modernistyczna dzielnica Berlina i jej polski akcent

Publikujemy tekst, który pochodzi z bloga "World in my eyes" (www.worldinmyeyes.pl). Jego autorką jest fotografka…

26 marca 2023

Dom Wielkiego Brata w ruinie. Podwarszawska willa znana z telewizji zdewastowana!

Dom Wielkiego Brata, czyli podwarszawska willa znana z produkcji takich jak Top Model, Big Brother,…

26 marca 2023

Bezcenne ryciny wróciły do Gdańska. Zaginęły w trakcie II wojny światowej!

Bezcenne ryciny wróciły do Gdańska za sprawą prywatnego darczyńcy. Do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku powróciło 26…

26 marca 2023

Nowoczesny dom w Krakowie. To projekt pracowni kropka studio

Dom zaprojektowali Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk z pracowni kropka studio. Nowoczesny dom ma 330…

26 marca 2023

Nadmiar betonu znika z Warszawy. Kolejne ulice rozpłytowane!

Nadmiar betonu znika z Warszawy w ramach akcji rozpłytowania kolejnych fragmentów miasta, w których beton…

25 marca 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej