Za nami gala finałowa Fashion Designer Awards. Poznajcie zwycięzcę

Był to już 9. finał wydarzenia, które swój początek miało w 2008 r. Podczas finału konkursu autorstwa Joanny Sokołowskiej-Pronobis mogliśmy zobaczyć najzdolniejszych młodych, polskich projektantów, o których w przyszłości z pewnością będzie głośno.

Finał FDA odbył się w warszawskim Studio LAS. Kolekcje finalistów oceniało jury pod przewodnictwem Artema Klimchuka, ukraińskiego projektanta. W gronie jurorów znaleźli się m.in: Tomasz Ossoliński, Agnieszka Maciejak, Gosia Baczyńska, duet Bizuu, Joanna Horodyńska, Dorota Williams, Tamara Perea Gonzalez, Mikołaj Komar, Maryna Tomaszewska, Marieta Żukowska, Karolina Gorczyca, Andrzej Foder i Joanna Sokołowska-Pronobis.

Zaskoczyły mnie opowieści o czystości natury odwołujące się do czasów PRL-u, ale również mroczne opowieści z krainy wiatrów, głęboka czerń, a nawet embriony. Zwracałam szczególną uwagę na konstrukcje i dobre szycie, ale również na sposób łączenia tkanin – przyznała Joanna Horodyńska.

Tegoroczni finaliści musieli zmierzyć się z trudnym i wymagającym tematem. Oczekiwałam minimalizmu, a spotkałam się z ekstrawagancją, co nie do końca mnie przekonuje, zresztą Jan Machulski uczył mnie, że mniej znaczy więcej. Modę oceniam przez pryzmat jej użyteczności, biorąc pod uwagę takie elementy, jak szlachetność materiałów, dopasowaną, kobiecą konstrukcję i fakt, czy dany projekt mogłabym założyć na wielkie wyjście – powiedziała Marieta Żukowska.

Tegoroczną edycję FDA wygrała Celina Wesołowska, która pokonała ponad 270 uczestników. Jej kolekcja wpisuje się w ekologiczne rozumienie mody dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, w tym denimu i wełny, ale również dzięki bezpośredniemu nawiązaniu do natury wprost z głębin oceanu. Na uznanie zasługuje również ciekawa konstrukcja i kolorowe motywy filcowe własnoręcznie przez projektantkę własnoręcznie.

Zwyciężczyni otrzymała zaproszenie na staż w atelier Artema Klimchuka w Kijowie, udział w International Young Designers Contest w Kijowie, gdzie spotkają się młodzi projektanci z Europy Środowo-Wschodniej, laureaci konkursów w swoich krajach, 15 tys. złotych od partnera edukacyjnego MSKPU, pełne 2.5 letnie stypendium w MSKPU, wyjazd na Premier Vision do Paryża z Partnerem Strategicznym Microsoft Surface oraz kurs projektowania w Shaanxi Polytechnic Institute w Chinach.

Drugie miejsce zajął Sebastian Gąsienica Łuszczek, który dostał zaproszenie na staż w Bizuu, nagrodę od fashionpost.pl, roczne stypendium w MSKPKU. Jego kolekcja zachwyciła Artema Klimchuka, który również zaprosił go na staż w swoim atelier w Kijowie, a Volodymyr Nechiporuk, producent Ukrainian FW do udziału w International Young Designers Contest.

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Małgorzata Sobota i otrzymała roczne stypendium w MSKPU.
Nagrodę specjalną, staż w atelier Gosi Baczyńskiej otrzymała Magdalena Kurnicka, jak również specjalne wyróżnienie od cojestgrane24.pl.

Sonia Hensler była autorką grafik, które stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska. Reżyserem pokazu był Maciej Majzner.

Celina Wesołowska – zwyciężczyni FDA:

Sebastian Gąsienica – Łuszczek – II miejsce:

Małgorzata Sobota – III miejsce:

zdjęcia: Filip Okopny

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły