Żabka ustawiła filtr oczyszczający powietrze. Pierwszy ruszy w Poznaniu

Filtr oczyszczający powietrze ze smogu to projekt, który zrealizowały w Poznaniu trzy firmy: Żabka, Oxygen City oraz Airly. Urządzenie ma w ciągu miesiąca oczyszczać 9 milionów metrów sześciennych powietrza. Oficjalne uruchomienie filtra nastąpi 12 stycznia.

Filtr oczyszczający powietrze ustawiony został pod główną siedzibą Żabki, przy ulicy Matyi 8 w Poznaniu. W ciągu miesiąca urządzenie oczyści ze smogu przeszło 9 000 000 m3 powietrza w ciągu miesiąca. Taka ilość powietrza pozwoliłaby wypełnić całą bryłę Stadionu Narodowego 9 razy. Żabka zaznacza, że dzięki temu będzie bilansować zanieczyszczenia wprowadzone poprzez eksploatację własnej floty samochodowej na terenie Poznania.

Sieć Żabka w swojej Strategii Odpowiedzialności określiła szereg założeń, mających na celu pozytywny wpływ na otoczenie. Jednym z założeń jest budowanie partnerstw na rzecz pozytywnego wpływu na otoczenie. W tym celu Żabka Polska nawiązała współpracę ze startupami – Oxygen City i Airly, której efektem jest zlokalizowany w Poznaniu miejski filtr powietrza wyposażony w sensor mierzący aktualny poziom zanieczyszczenia.

Cieszymy się, że dzięki współpracy z Oxygen i Airly przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w stolicy Wielkopolski, zwłaszcza, że filtr został postawiony blisko naszego biura w centrum miasta, obok dworca PKP, gdzie każdego dnia przechodzi kilkadziesiąt tysięcy ludzi – mówi Anna Grabowska, Wiceprezeska Zarządu ds. Strategii Konsumenckich Grupa Żabka.

Do 12 stycznia br. przy urządzeniu Oxygen zostanie zainstalowany sensor, który na bieżąco będzie wskazywał poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami: PM2.5 oraz PM10. Tryb pracy urządzenia Oxygen zostanie zaprogramowany zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza zbadanego przez czujnik Airly oraz zależnie pory dnia po to, aby zoptymalizować działanie urządzenia umożliwiając oczyszczanie powietrza w sposób najbardziej efektywny.


Jesteśmy partnerem projektu i odpowiadamy za urządzenia do pomiaru oraz prognozowania jakości powietrza w miastach. Będziemy w stanie dokładnie określić poziom zanieczyszczeń, co zapewni urządzeniu Oxygen optymalizację w oczyszczaniu. Dzięki naszym sensorom jakości powietrza oraz aplikacji mobilnej „ inaczej widzisz powietrze, którym oddychasz” – mówi Marta Szemraj, Country Manager Airly.

Filtr służy do skutecznej walki ze smogiem, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Likwiduje przeszło 80% pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 jak również kurz, pyłki, grzyby, roztocza, bakterie i wirusy. Urządzenie emituje dźwięk o natężeniu poniżej 65 dB, czyli na poziomie głośności ruchu ulicznego, porównywalny także z hałasem związanym z pracą w biurze czy dźwiękiem głośnej rozmowy. Należy również podkreślić, że stacja filtrująca zasilana jest w całości energią z odnawialnych źródeł. Dodatkowo na filtrze zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Czytaj też: Ciekawostki | Poznań | Ekologia | Miasto | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe