Zabytki Iranu z białymi flagami. Architekt chce je uchronić przed wojną.

Konflikt na bliskim wschodzie z każdym dniem nabiera tempa. Kilka dni temu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że amerykańskie rakiety są skierowane w 52 najważniejsze, cele militarne, przemysłowe, administracyjne i kulturowe Iranu. Architekt Mohammad Hassan Forouzanfar postanowił stworzyć projekt, który ochroni zabytki Iranu przed ewentualną wojną i zniszczeniami. 

Mohammad Hassan Forouzanfar to jeden z najbardziej znanych irańskich architektów młodego pokolenia. Forouzanfar w swoich pracach niejednokrotnie przeplata nowoczesną architekturę z bliskowschodnimi wpływami i inspiracjami. Niedawno odpisywaliśmy jego projekt, który zadawał retoryczne pytanie „Co by było, gdyby Iran miał nowoczesną architekturę”. Możecie przeczytać o tym TUTAJ. zabytki Iranu


Dziś opisujemy najnowszy projekt konceptualny Mohammada Hassana Forouzanfara pod tytułem „Peace”, czyli „Pokój”. Celem postawionym przez architekta jest oznaczenie i zaprezentowanie światu bogactwa kulturowego i historycznego Persów, a także przypomnienie, że wpisane na listę UNESCO zabytki Iranu są dobrem całej ludzkości. Mohammad Hassan Forouzanfar postanowił sfotografować, a następnie edytować za pomocą programu komputerowego zdjęcia najważniejszych zabytków Iranu, dodając do nich białą flagę, oznaczającą pokój i zaniechanie działań wojennych. Ma być to znak i prośba dla administracji Donalda Trumpa, a także wspierających go sił koalicji, by nie niszczyć bezcennych zabytków. Wśród obiektów oznaczonych przez architekta znalazł się między innymi błękitny meczet w Tabriz, ruiny starożytnego miasta Persepolis, czy Twierdza Karim Khan. Mohammad Hassan Forouzanfar swoje prace zamieścił na prywatnym profilu w serwisie Instagram.

zdjęcia: Mohammad Hassan Forouzanfar / www.instagram.com/mh__forouzanfar/