Cerkiew w Pasynkach

Zabytkowa Cerkiew w Pasynkach po remoncie [ZDJĘCIA]

Cerkiew w Pasynkach została dokładnie odnowiona. O zakończeniu prac poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia świętego Jana Chrzciciela w Pasynkach została zbudowana w 1891 r. To maleńki obiekt, ale cenny ze względów kulturowych. Cerkiew jest charakterystycznym przykładem prawosławnego budownictwa sakralnego na planie krzyża greckiego z wieżą – kruchtą z przełomu XIX i XX wieku. W architekturze budynku widoczne są wpływy typowe dla pogranicza polsko-białoruskiego. Przy wszystkich wejściach zaprojektowano obszerne ganki z kopułkami. Nad kruchtą znalazła się wieża, która u dołu jest czworoboczna, a wyżej ośmioboczna, wieńczy ją ostrosłupowy blaszany hełm z kopułką. Wnętrze obiektu jest ozdobione polichromiami wykonanymi w latach 90. XX wieku.

Przez lata cerkiew nie była gruntownie remontowana. Ostatnie prace naprawcze odbywały się tu kolejno w latach 80. i 90. XX wieku. Remont udało się przeprowadzić niedawno, dzięki dotacji od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które wyniosło 35 tysięcy złotych.

 Cerkiew w Pasynkach


W ramach prac odnowiono między innymi podmurówkę, dach, na którym częściowo wymieniono orynnowania, przeprowadzono przegląd konstrukcji ścian i podwalin, wyremontowano szalówki ścian, stolarkę okienną i drzwi.

Cerkiew w Pasynkach otrzymała status zabytku w 1993 r., czyli nieco ponad sto lat od zbudowania.

Czytaj też: Zabytek | Kościół | Renowacja | Zabytek

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku