Zabytkowa cukrownia

Zabytkowa cukrownia zmieniła się w osiedle apartamentowców.

Zabytkowa cukrownia o nazwie Domino znajdowała się w północnej dzielnicy Brooklynu –  Williamsburgu. Została otwarta w 1882 roku, a następnie zamknięta w 2004 roku. Amerykańska pracownia CookFox Architects ukończyła budowę dwóch wysokich, połączonych ze sobą budynków z siatkowanymi fasadami na terenie, gdzie kiedyś znajdowała się kultowa cukrownia. 

W ostatnich latach dawny obiekt przemysłowy stojący na Brooklynie wzdłuż East River  został przekształcony w budynek o mieszanym przeznaczeniu. W 2013 roku pracownia SHoP Architects przygotowała plan generalny, w którym znajduje się pięć budynków. Każdy z nich został zaprojektowany przez innego architekta. Bryła budynku została zaprojektowana zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego cukrowni Domino Sugar Refinery.

CookFox Architects zaprojektowali 42-piętrowy One South First i 24-piętrowy Ten Grand na trapezoidalnej działce w północnej części nieruchomości. W One South First znajdą się mieszkania, a w drugim budynku powierzchnie biurowe. Wieże, wznoszące się z trzypiętrowej konstrukcji na poziomie ulicy, mają dużą przerwę między sobą. One South First, która pnie się wyżej, ma ramię, które opiera się na krótszym budynku.

Nadmiar ciepła wytwarzanego w miejscach pracy, które tradycyjnie jest wyrzucane z góry budynku, zostanie przechwycony i ponownie wykorzystany w części mieszkalnej, co znacznie zmniejszy zużycie energii” – powiedzieli projektanci.


Zabytkowa cukrownia została przekształcona w budynki o elewacjach składających się z białych, prefabrykowanych paneli betonowych, które tworzą wzór siatki. Panele są lekko pochylone, co tworzy interesującą grę światła i cienia oraz pomaga ożywić wieże. Takie rozwiązanie fasady oraz ustawienie wież pomaga zmniejszyć zużycie energii. Architekci zastosowali również system wychwytywania ciepła, który pomoże obniżyć zużycie energii. Blok mieszkalny o wysokości 133 metrów oferuje 332 mieszkania, z czego 66 przeznaczonych jest dla lokatorów o niskich dochodach.

Współczesny projekt fasady inspirowany jest krystaliczną strukturą cukru, łącząc nowy budynek z przemysłową historią tego miejsca” – powiedział zespół projektantów.

Dostępne mieszkania z jedną sypialnią, a także apartamenty z dwiema sypialniami. Najmniejsze mieszkanie ma powierzchnię 84 metrów kwadratowych, a największe 115 metrów kwadratowych. Wnętrza wyposażone są w okna sięgające od podłogi do sufitu, centralną klimatyzację, rolety przeciwsłoneczne i zaciemniające oraz pralki i suszarki firmy Bosch. Kuchnie o otwartym układzie są wyposażone w urządzenia ze stali nierdzewnej i włoskie szafki na zamówienie.

W najniższej części budynku znajdują się powierzchnie handlowe i restauracje, a także siłownia i inne udogodnienia dla najemców. Na dachu budynku znajduje się ogród i basen, a krajobraz został zaprojektowany przez nowojorską firmę James Corner Field Operations. Przeszklone ściany na poziomie ulicy ułatwiają podziwianie okolicy.

O pracowni:
CookFox Architects — pracownia architektoniczna założona przez Ricka Cooka i Roberta Foxa w 2003 roku. Firma pracuje zarówno nad nowymi projektami, jak i nad adaptacją istniejących budynków. Firma jest najbardziej znana z projektu Bank of America Tower w One Bryant Park.

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Beton | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Technologia | Nowy Jork

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://cookfox.com
Zdjęcia: http://esto.com/sundberg