Zabytkowa destylarnia

Zabytkowa destylarnia zmieniła się w muzeum sztuki.

Zabytkowa destylarnia z 1920 roku znajduje się w stolicy Iranu, Teheranie. Nowojorska pracownia Ahmadreza Schricker Architecture North -ASA North zaprojektowała budynek dla organizacji non-profit The Pejman Foundation, która ma w nim umieścić swoją kolekcję sztuki.

Destylarnia należąca do browaru produkującego piwo o nazwie Argo, zbudowano około 100 lat temu. Pracownia wybrała akurat ten obiekt ze względu na jego lokalizację w centrum miasta. Destylarnia Argo o powierzchni 1700 metrów kwadratowych stała się pierwszym prywatnym muzeum sztuki, które powstało w stolicy Iranu od 1979 roku.

Głównym celem ASA North dla muzeum, znanego jako Argo Factory Contemporary Art Museum & Cultural Centre, było nadanie budynkowi nowego życia. Architekci nie zamierzali skupiać się wyłącznie na jego konserwacji. Aby to osiągnąć, firma przeprowadziła wczesne prace koncepcyjne z Patrickiem Hobgoodem i jego amerykańską pracownią Hobgood Architects.

Pierwszym krokiem realizacji było odbudowanie istniejącego trzypiętrowego budynku bez naruszania jego oryginalnych ceglanych ścian. Nowe fundamenty, wykonane z mieszanki betonu i stali, zostały zaprojektowane przez Behrang Bani Adam. Zapewniają one odporność na wstrząsy sejsmiczne. Bardziej widoczną zmianą wprowadzoną przez pracownię było dodanie pięciu betonowych dachów, które zastąpiły oryginalne.

Betonowe dachy zostały odlane ręcznie. Posiadają liniowe żłobienia zaprojektowane tak, aby nawiązywały do metalowych dachów pobliskich tradycyjnych budynków. Sprawiają one również wrażenie, jakby unosiły się nad ścianami fabryki. Projekt i położenie dachów są kluczowe dla utrzymania wymaganych warunków klimatycznych w galeriach muzeum. Pomagają one utrzymać ciepło i filtrować światło do galerii o wysokich sufitach znajdujących się poniżej.

Nie działająca już od ponad 57 lat zabytkowa destylarnia otrzymała również nowe ceglane fasady. Mają one wzór wiązań flamandzkich, które są miejscami odsłonięte wewnątrz. Cegły z oryginalnej konstrukcji zostały poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane. Aby odróżnić elementy oryginalne od nowych, zastosowano inny rodzaj zaprawy. We wnętrzu wyróżniają się zakrzywione betonowe schody, zaprojektowane bez żadnych podpór środkowych. Umieszczone są tak, aby łączyły hol muzeum z galeriami powyżej.

W środku znajdziemy sześć odrębnych galerii, a także przestrzenie do organizacji wydarzeń, bibliotekę, biuro, sklep i studio dla programu rezydencji artystycznych muzeum. W budynku znajduje się również taras widokowy otaczający oryginalny komin dawnej fabryki oraz bar serwujący bezalkoholowe piwo z beczki. W taki sposób pracownia nawiązała do dawnego przeznaczenia budynku.

O pracowni:
ASA North — pracownia architektoniczna założone w 2005 roku w Nowym Jorku przez Ahmadreza Schrickera. Inne przestrzenie zaprojektowane przez studio to między innymi Station M Kashan w Isfahanie, Bagh e Shaater w Teheranie czy Periscope na Florydzie.

Czytaj też: whiteMAD na Instagramie  | Zabytek | Historia | Cegła | Beton | Muzeum | Renowacja

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://asanorth.com
Zdjęcia: https://asanorth.com