Kamienica przy ulicy Kołłątaja 23 we Wrocławiu

Zabytkowa kamienica przy ulicy Kołłątaja 23 we Wrocławiu wypięknieje!

Kamienica przy ulicy Kołłątaja 23 we Wrocławiu zyska nowe życie dzięki krakowskiej firmie Money Square Investment. Zniszczona oficyna zostanie odbudowana, nastąpi całkowita renowacja kamienicy i elewacji, która znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. 

Kamienica przy ulicy Kołłątaja 23położona w ścisłym centrum Wrocławia, została wybudowana zgodnie z planami pochodzącymi z 1858 roku, które sporządzili murarski mistrz Schallmann i mistrz ciesielski Ehler. Obiekt został stworzony specjalnie dla żony radcy miejskiego pani F. Wende. Mieszkania znajdujące się w głównej bryle budynku charakteryzują wysokimi pomieszczeniami, gdzie sufit sięga od 3,45 do aż 3,75 m, co odpowiada stylowi XIX-wiecznych kamienic.

“W trakcie prac, które prowadzimy tu od lipca 2021 roku, ten neorenesansowy budynek odsłania przed nami swoje kolejne tajemnice: dotąd udało nam się zabezpieczyć zabytkowe elementy, wśród których znalazły się ozdoby, zdjęcia i gazety datowane na lata 1830–1840. Złożyliśmy je do przechowania na czas prowadzenia prac, aby później pojawiły się w nowej odsłonie we wspólnych częściach kamienicy. Te przedmioty to żywa historia tego miejsca, pamiątka dawnego Wrocławia, dlatego według nas zasługują na to, by zostać odpowiednio wyeksponowane” – podkreśla Dariusz Jagusiak, członek Zarządu Money Square Investment.


Jednym z głównych atutów wrocławskiej kamienicy przy ulicy Kołłątaja 23 jest jej lokalizacja. Budynek znajduje się w samym sercu miasta, tuż obok dworca głównego, od którego dzieli go około 100 metrów. Na wyciągnięcie ręki znajdują się liczne ośrodki kulturalno-rozrywkowe, a do samego Rynku Starego Miasta dojdziemy 15-minutowym spacerem.

“To bardzo atrakcyjne historycznie i kulturowo miejsce na mapie Wrocławia. Już w drugiej połowie XIX wieku ulica Hugona Kołłątaja stała się jedna z najmodniejszych i najbardziej prestiżowych ulic miasta. Dziś nadal tętni życiem: wokół znajdziemy niezliczone restauracje, kawiarnie i kluby. Budynek położony jest niedaleko galerii handlowej Wroclavia, parku oraz bulwarów nad Odrą. W promieniu kilkuset metrów zajdziemy także liczne biurowce, Aquapark i słynne Sky Tower” – opowiada Dariusz Jagusiak.

Co ważne, historyczna kamienica sprosta wszelkim współczesnym standardom, jeśli chodzi o komfort mieszkańców:

“Instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i wentylacyjne wykonamy od zera. Jednocześnie do kamienicy przyłączone zostaną media miejskie, ciepła woda, ogrzewanie, co znacząco obniży stałe koszty eksploatacyjne. Zainstalujemy też windę. To  teraz rzadko spotykane zabiegi w tego typu budownictwie, ale postanowiliśmy wyjść temu naprzeciw. Każdy z apartamentów zostanie również wyposażony w kompletny system klimatyzacji, co także nie jest zbyt częstym zabiegiem stosowanym przy rewitalizacji kamienic” – kontynuuje Dariusz Jagusiak.

W sumie w kamienicy powstanie 27 lokali mieszkalnych i 3 lokale usługowe. Części wspólne także zostały zaprojektowane z dużą dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Aby wrocławska kamienica odzyskała swój dawny charakter i ponownie stała się ozdobą miasta, Money Square Investment posłuży się wysokiej jakości materiałami:

“Postanowiliśmy, że płytki oraz drewniana stolarka w części wspólnej zostaną wykonane na zamówienie, aby jak najlepiej odtworzyć dawny charakter tego miejsca. Natomiast oświetlenie oraz złote dodatki na potrzeby rewitalizacji, zostaną specjalnie sprowadzone z zagranicy” – dodaje Dariusz Jagusiak.

Prace rozpoczęły się w lipcu 2021 roku. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano w na koniec III kwartału 2023 roku.

Metryka projektu: 

Projekt: Kamienica przy ulicy Kołłątaja 23 we Wrocławiu
Lokalizacja: Wrocław
Inwestor: Money Square Investment
Powierzchnia użytkowa: 1410,43 m2
Ilość kondygnacji: 8
Ilość mieszkań: 27
Ilość lokali użytkowych: 3

źródło: materiał prasowy / Money Square Investment (https://moneysquare.pl)
wizualizacje: Money Square Investment (https://moneysquare.pl)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły