Zabytkowa kamienna kaplica w hiszpańskiej wiosce przejdzie renowacje!

Zabytkowa kamienna kaplica w opuszczonej hiszpańskiej wiosce Ruesta jest przedmiotem najnowszego projektu renowacyjnego autorstwa Sebastián Arquitectos. Położona jest na szlaku Aragonés słynnej pielgrzymki Camino de Santiago. Kaplica o nazwie  San Juan de Ruesta była niegdyś domem dla kolekcji XII-wiecznych obrazów romańskich. Niestety dzieła sztuki zostały usunięte, a budynek sakralny popadł w ruinę.

Kiedy architekci z Saragossy przystąpili do realizacji projektu, zastali jedynie część oryginalnych kamiennych murów. Zadaniem zespołu projektowego było tchnięcie nowego życia w kaplicę, przywracając jej funkcję miejsca, w którym pielgrzymi mogli się zatrzymać i odpocząć w drodze do Santiago. Kolejnym zamysłem projektantów było przywrócenie pierwotnej kubatury kaplicy San Juan de Ruesta, która wyróżni się na tle otaczających jej drzew.

Odtwarzając brakujące ściany, architekci umieścili nową kubaturę wykonaną z jasnego kamienia. Kamienne bloki zostały ułożone w jednolity sposób, tworząc wzór poziomych linii i nadając jej nieco abstrakcyjny wyraz. Nowa bryła jest lekko odsunięta od istniejących fasad z chęci wyrazu szacunku do tych zabytkowych. Połączone z jednym wąskim oknem na głównej elewacji małe otwory tworzą zacienione i słabo oświetlone wnętrze tak jak w pierwotnej kaplicy. W nocy, gdy są podświetlone, zmieniają budynek w świecącą latarnię.

Zabytkowa kamienna kaplica o powierzchni 75 metrów kwadratowych posiada na swoich nowych ścianach położone jasne kamienne płyty dachowe w tym samym kolorze co dach. Zespół oglądał stare zdjęcia, aby nowy dach i okap dachu odzwierciedlały położenie oryginału. Na zewnątrz kamienie z zawalonej budowli ułożone są w linie równoległe do ścieżki. Prowadzą zwiedzających do środka i przywołują pamięć o pierwotnej kaplicy San Juan de Ruesta.

Wewnątrz budynku zwiedzający zobaczą odsłoniętą metalową konstrukcję, która podtrzymuje nowe kamienne ściany i dach. Wnętrze obiektu pozostaje puste tak jak w pierwotnej roli kaplicy.

O pracowni:
Sebastián´s Architecture — pracwonia architektoniczna z siedzibą w Saragossie założona w 2006 roku przez Sergia Sebastiána. Ich prace zostały wyróżnione wieloma nagrodami, takimi jak Złoty Medal Domus Restauro e Conservazione, Arquitectura con EÑE, Triennale di Milano, MADA MOS Build, RTF India, Innomatnet Budapest, Blue Stone Awards Belgium czy Trofeum Ricardo Magdalena.

Czytaj też: Ciekawostki | Hiszpania | Cegła | Kamień  | whiteMAD na Instagramie  | Renowacja

Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://www.sergiosebastian.es
Zdjęcia: https://www.instagram.com/bergeraphoto