Zabytkowa Kolonia Wawelberga po remoncie. Ceglana elewacja odzyskała blask!

Kolonia Wawelberga znajduje się przy ulicy Wawelberga w Warszawie. Właśnie zakończył się ostatni etap remontu elewacji. Prace były dofinansowanie z budżetu m.st. Warszawy.

Podczas prac usunięto silne zabrudzenia i naprawiono zniszczenia. W efekcie ceglana elewacja budynku odzyskała kolor. Wcześniej była ciemna od brudu. Dzięki pracom dekoracyjne elementy ponownie stały się widoczne. Najbardziej uszkodzone fragmenty przemurowano i odtworzono oryginalne dekoracje.

Wspólnota z ul. Górczewskiej 15 przeprowadziła natomiast prace przy elewacjach szczytowych swojego budynku. Ściany wschodnia i zachodnia oryginalnie miały nie być eksponowane, więc wykonano je niedbale, z cegły o niższej jakości. Ich renowacja była wyzwaniem dla konserwatorów.

Kolonia Wawelberga zbudowana została w latach 1898-1990 dzięki darowiźnie Hipolita i Ludwiki Wawelbergów z okazji 50-lecia istnienia Domu Bankowego Hipolit Wawelberg w Warszawie. Budynek jest najstarszym przykładem osiedla robotniczego w Warszawie. Wcześniej, w 2017 roku udało się wyremontować klatki schodowe, a w 2018 roku odnowić przejazd bramowy.

Elewacja PRZED i PO

W sumie Kolonia składa się z budynków przy ulicy Górczewskiej 15 i 15 A oraz Wawelberga 3. Projektantem kompleksu był Edward Goldberg. Etapowane remonty w Kolonii Wawelberga prowadzone w latach 2018-22 otrzymały łącznie 1 396 910 zł dotacji m.st. Warszawy.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Metamorfoza | Cegła | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły