Zabytkowa Montownia w Gdańsku wraca do życia. Tak będzie wyglądać

Montownia to nazwa inwestycji, która powstanie w zrewitalizowanym budynku dawnej “montażowni U-Botów” na terenie stoczni. Gmach jest wpisany do rejestru zabytków, co sprawia, że nowy właściciel dokładnie odnowi przemysłowy gmach. W budynku powstaną lofty, ale nie tylko!

Budynek Montowni położony jest przy ulicy Lisia Grobla i zbudowany został w żelbetowej konstrukcji w 1938 roku. Gmach ma bogatą historię. Montownia, będąca dawną montażownią silników do łodzi podwodnych, stanowi integralny element DOKÓW, wielofunkcyjnej inwestycji typu brownfield powstającej na postoczniowych, historycznie znaczących terenach, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Znajdzie się tu mieszkaniowy kwartał zabudowy – DOKI Living, z ponad 1000 apartamentów i lokali usługowych, realizowany – tak jak MONTOWNIA – przez Euro Styl, oraz część biurowa – DOKI Office, za którą odpowiada firma Torus. W zabytkowym gmachu Montowni powstaje m.in. 114 loftów serwisowanych, które są produktem inwestycyjnym o charakterze hotelowym.

Nadajemy temu obszarowi nową funkcję. Ze względu na lokalizację, w centrum Gdańska, projekt ten idealnie wpisuje się w koncepcję 15-minutowego miasta. Sama MONTOWNIA to unikatowy architektonicznie, imponujący gmach, będący pod ochroną konserwatorską. Powstaną w niej m.in. lofty serwisowane, centrum konferencyjne oraz największy w Gdańsku food hall. Zakup apartamentu w atrakcyjnej lokalizacji, o takim potencjale historycznym, stanowi niewątpliwie doskonałą ochronę kapitału i daje przyjemność posiadania wyjątkowej przynoszącej zyski nieruchomości – mówi Magdalena Reńska, dyrektor zarządzająca i członek zarządu w spółce Euro Styl.


Montownia ma przyciągać nie tylko mieszkańców DOKI Living, ale także z bliższej i dalszej okolicy, jak również turystów czy osoby przybywające do miasta w celach biznesowych. W pełni wyposażone lofty serwisowane mają stanowić połączenie oferty hotelowej z niezależnością, którą dają apartamenty z wyposażonymi aneksami kuchennymi. Imponująca wysokość kondygnacji, sięgająca nawet 5 metrów, pozwoliła na stworzenie antresoli sypialnianych, dzięki czemu w każdym apartamencie wypocznie nawet 4-6 osób. Do apartamentów prowadzić będzie lobby recepcyjne z 24-godzinną obsługą.

Lofty będą profesjonalnie zarządzane przez specjalistów z naszej spółki operatorskiej, dbających nie tylko o maksymalne obłożenie, ale też o wysokiej jakości serwis. Nasze apartamenty mają powierzchnię dwukrotnie większą od typowych pokoi hotelowych, dzięki czemu mogą swobodnie pomieścić większą grupę osób, rodzinę z dziećmi czy przyjaciół, którzy wybrali się nad morze. Cechy naszych loftów pozwalają łączyć ofertę hotelową z domową niezależnością i prywatnością. Każdy z nich wyposażony będzie w system zarządzania energią, a także w inteligentny zamek umożliwiający otwieranie drzwi za pomocą smartfona – mówi Tomasz Albrycht, dyrektor generalny MONTOWNI.

W budynku znajdą się również przestrzenie wspólne dla gości, takie jak sala biznesowa, czytelnia i pokój zabaw dla dzieci.

Sztuka w MONOTOWNI

Apartamenty będą stanowić połączenie industrialnego stylu z nowoczesnością.

Po rewitalizacji widoczny stanie się oryginalny, galeryjny układ budynku. Przeszklony strop między parterem a kolejnymi piętrami ukazywać będzie wysoką, sięgającą aż do świetlika dachowego zieloną, roślinną ścianę. Zachowane, historyczne elementy wyposażenia obiektu będą starannie wkomponowane w nowe wnętrza. Części wspólne wzbogaci ambitna sztuka, a w loftach, na zdjęciach będzie można odnaleźć kawałek historii stoczni – mówi Łukasz Rayss, główny projektant, pracownia Rayss Group.

Wnętrze wypełnią m.in. dzieła Tomasza Krupińskiego – instalacja świetlna i ogromne obrazy

Między kondygnacjami zawieszonych zostanie 17 obiektów świetlnych o wielkości od 2 do 9 metrów, zaprojektowanych przez artystę Tomasza Krupińskiego. Z kolei ściany loftów zdobić będą wielkoformatowe zdjęcia w stoczniowym klimacie, których autorem jest Michał Szlaga, znany dokumentalista.

Inwestycja wpisuje się w trend rewitalizacji zabytkowych budynków w historycznych centrach miast, czego dobrym przykładem jest elektrownia Battersea w Londynie. Takie obiekty przywracane są do użytku, z nowymi funkcjami i pięknymi aranżacjami, doskonale wpisując się w obraz nowoczesnych miast – dodaje Łukasz Rayss.

Lofty serwisowane w MONTOWNI stanowią dla inwestorów możliwość nabycia zabytkowej nieruchomości w centrum Gdańska. Model biznesowy zakłada sprzedaż samodzielnych loftów o funkcji hotelowej. Klienci, którzy je kupią (także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), mają możliwość zwrotu 23 proc. VAT. Profesjonalny operator zadba o maksymalne obłożenie, a właściciele czerpać będą proporcjonalne zyski z wynajmu całego obiektu, przy minimalnym zaangażowaniu własnego czasu.

MONTOWNIA powita pierwszych gości hotelowych oraz restauracyjnych już w kwietniu 2023 roku.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Gdańsk | Zabytek | Cegła | Ciekawostki | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Zdjęcia loftów: