fot. Polar123, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

Zabytkowa siłownia Koksowni Bytom odżyje! Tak będzie wyglądać

Zaprezentowano koncepcję przebudowy budynku zabytkowej siłowni Koksowni Bytom. Ceglany obiekt zmieni się w siedzibę muzeum oraz będzie wizytówką Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. Projekt zmian przygotowali architekci z pracowni Spart.

Budynek siłowni zbudowany został w 1907 r. na potrzeby Huty Julia. Najpierw w 1900 r. zbudowano budynek południowy, a siedem lat później północny. Dokładna data budowy nie jest jednak pewna, inne źródła wskazują, że za rok budowy należy uznać 1913 lub 1914. Siłownia działała w budynku północnym, jednak z biegiem lat zmieniała swoją funkcję. Od lat 70. XX wieku wykorzystywana była jako wydział elektryczny, natomiast w południowej części znajdowała się sala zborna i wydział rachuby. W latach 50. XX wieku południową część wykorzystywano jako świetlicę, a od lat 70. działała tu szatnia.

Gmach zbudowany został w stylu neoromańskim na planie wydłużonego prostokąta. W sumie jego długość wynosi 108 m.

Budynek Koksowni Bytom został wpisany do rejestru zabytków w 1984 r., dlatego projekt jego przebudowy został opracowany we współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Gmach zachowa swój historyczny charakter, ale wnętrze zyska inne oblicze.

Obiekt przy ul. Konstytucji w Bytomiu stanowi połączenie dwóch odrębnych konstrukcyjne budynków – siłowni i hali. Z zewnątrz niewiele się zmieni, bo celem nadrzędnym było zachowanie układu fasadowego z elewacją z cegły klinkierowej, która po oczyszczeniu będzie robiła rewelacyjne wrażenie. Wewnątrz zmieni się w zasadzie wszystko, ponieważ dla realizacji wszystkich funkcji, na których zależy inwestorowi trzeba w zasadzie wybudować budynek w budynku – mówi Mirosław Konieczny, architekt, założyciel studia projektowego Spart.

Zdjęcie z 2011 r., fot. Nemo5576, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Gmach oprócz inkubatora przedsiębiorczości, centrum obsługi inwestorów i powierzchni biurowych stanie się siedzibą Muzeum Koksownictwa. Inwestycja realizowana będzie z inicjatywy Koksowni Bytom, która w ciągu dwóch lat od uruchomienia projektu zgromadziła i zdigitalizowała kilkadziesiąt rozmów z byłymi pracownikami koksowni w Bytomiu i nie tylko.

W województwie śląskim od 2006 roku działa Szlak Zabytków Techniki, najbardziej interesująca i najpopularniejsza trasa turystyki industrialnej w Polsce, która upamiętnia historię przemysłu górniczego, kolejowego czy hutniczego, ale nie koksowniczego. Cel projektu jest jasny: krzewić wiedzę o koksie, koksowniach i koksownikach – mówił podczas inauguracji projektu Muzeum Koksownictwa Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom.

W realizacji projektu uczestniczy też Miasto Bytom oraz producent mineralnej wełny skalnej Petralana. Miejsce ma stać się wizytówką powstającej Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej, która ma stać się impulsem rozwoju dzielnicy Bobrek i całego Bytomia.

źródło: Koksownia Bytom

Czytaj też: Cegła | Zabytek | Metamorfoza | Renowacja | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Zdjęcie z 2014 r.:

fot. Polar123, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

Wizualizacje zmian: