Wieża Merola

Zabytkowa wieża Merola w Hiszpanii zabezpieczona przed zawaleniem

Wieża Merola to pozostałość po systemie fortyfikacji z XIII wieku. Ceglaną pozostałość po konstrukcji zabezpieczono, dzięki czemu mogą ją zwiedzać turyści.

Projekt zabezpieczenia wieży Merola przygotowali architekci z pracowni Studio Carles Enrich. Celem było ochronienie pozostałości po zabytkowej konstrukcji z XIII wieku i przywrócenie możliwości wspięcia się na samą górę. Dzięki szczelnej budowie łatwiejsze będzie też konserwowanie zabytku w przyszłości.

Wieża znajduje się na terenie gminy Puig-reig, leżącej pod Barceloną. Obronna wieża to pozostałość po zamku Merola, który został zniszczony podczas trzęsienia ziemi w XVI wieku. Pierwotnie jej wymiary wynosiły 5 x 3,8 m, a całość miała niemal 15 metrów wysokości. Przez dziesięciolecia zabytek był tylko sporadycznie zabezpieczany. Przełom nastąpił w 2016 roku, kiedy oderwał się górny fragment wieży. Rada miasta podjęła wtedy decyzję o podjęciu interwencji i kompleksowym zabezpieczeniu zabytku.

W ramach prac zbudowano drewnianą konstrukcję, która wspiera kamienną wieżę. Wewnątrz zaprojektowano klatką schodową zapewniającą dostęp do trzech pierwotnych poziomów komunikacyjnych. Dzięki temu turyści mogą wspiąć się na szczyt budynku, co było niemożliwe aż od XV wieku.

Wieża Merola


Podczas prac budowlanych dokładnie przeszukano pobliski teren i odnaleziono kamienie, z których zbudowany był stary zamek. Kamienie zebrano, by uzupełnić ubytki.

Konstrukcja została nominowana do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Zabytek | Ciekawostki | Hiszpania | Historia

źródło: EUMies Award