zabytkowe posadzki
Posadzka na podeście schodowym w kamienicy przy ul. Abrahama 28; Posadzka z monogramem przed wejściem do kamienicy przy ul. Abrahama 41.

Zabytkowe posadzki w Gdyni jak nowe. Trwa akcja ich konserwacji

Gdynia ma mnóstwo bogato zdobionych budynków. To cenna pamiątka modernistycznej architektury i wspomnienie dawnych lat. Zabytkowe budynki i ich posadzki odzyskują dawny blask dzięki działalności Miejskiego Biura Konserwatora Zabytków.

W okresie modernizmu popularnym materiałem stosowanym w posadzkach w gdyńskich budynkach był szlifowany sztuczny kamień, czyli tak zwane lastryko o rozmaitych wzorach i kolorach.

Posadzki lastrykowe, znane również pod nazwą terrazzo, były wykonywane z mieszaniny cementu, piasku i wody, z dodatkiem różnych barwników oraz różnokolorowych grysów. Mieszaninę wylewano w formie gęstej masy i po stwardnieniu starannie szlifowano. Różnej wielkości i zabarwienia kruszywa oraz dodatkowe barwienie masy cementowej, pozwalały na uzyskanie niezliczonej ilości wyjątkowych kompozycji i rozwiązań plastycznych.

Ówcześnie projektanci proponowali indywidualne motywy dekoracyjne. Na posadzkach można dostrzec gwiazdy, róże wiatrów, monogramy i inne kompozycje geometryczne. Niekiedy łączono też różne rodzaje materiałów, np. poprzez zatopienie w masie lastryka drobnych kolorowych kostek mozaikowych, tworząc ciekawe efekty dekoracyjne. Dla przyśpieszenia prac stosowano niekiedy płytki lastrykowe.

Lastryko zyskało popularność nie tylko dzięki wyjątkowym możliwościom plastycznym, ale również ze względu na swoją wysoką wytrzymałość. Dziś posadzki wykonane z tego materiału jeszcze w latach 30. XX w., noszą zazwyczaj niewielkie ślady zużycia, a ewentualne ubytki i spękania materiału są możliwe do naprawy.

zabytkowe posadzki
Posadzka w kamienicy przy ul. Świętojańskiej 47 po odrestaurowaniu.

Doskonale radzą sobie z tym pracownicy Miejskiego Biura Konserwatora Zabytków w Gdyni. Podczas prac konserwatorskich ubytki wypełniane są starannie dobraną masą z kruszywem. Ważne, aby był możliwie bardzo zbliżony do oryginalnego.

W ramach działań renowacyjnych możliwe jest również zeszlifowanie i wypolerowanie spatynowanego materiału przywracając mu dawny szlachetny wyraz. Pozytywne efekty tego typu prac można zobaczyć m.in. we wnętrzu klatki schodowej w kamienicy przy ul. Abrahama 28, w której miejski konserwator przeprowadził remont w 2019 r. Dziś zabytkowe budynki mają nie tylko cenne posadzki, ale też okna i całe klatki schodowe. O remontach modernistycznych okien w Gdyni przeczytacie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Zabytek | Modernizm | Renowacja | Gdynia

źródło: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, UM Gdynia