Zabytkowy budynek przy Akademickiej 3 w Warszawie z nową elewacją

To zabytkowy gmach. Kamienica położona przy ulicy Akademickiej 3 w Warszawie zyskała nową elewację. Jej remont dofinansowano z budżetu miasta Warszawy.

To pierwszy budynek, który został wyremontowany z tegorocznych dotacji na zabytki. Miasto dofinansowało remont kwotą 258 tys. zł. Dziś mieszkańcy budynku przy Akademickiej 3 mogą się cieszyć wyremontowaną elewacją od strony ulicy Supińskiego.

Prace remontowe przy budynku rozpoczęły się w 2020 roku i obejmowały odnowienie elewacji zewnętrznych. Na dalsze prace czeka wciąż część elewacji widocznych od strony podwórka. W trakcie prac usunięto wtórny tynk fakturowy typu “baranek”. Zastąpiono go tynkiem wapiennym zatartym na gładko. Dzięki temu budynek odzyskał zdobienia, które posiadał w chwili budowy. Oryginalny jest też kolor elewacji.

Poddano również konserwacji balustrady balkonów, z których niektóre noszą jeszcze ślady walk z czasów II wojny światowej – informuje miasto.

Budynek jest dawnym Domem Urzędników Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jego budowa szacowana jest na lata 20 XX wieku. Budynek wyróżnia eklektyczna forma, która lekko nawiązuje do architektury barokowej. Co ciekawe, w czasie okupacji mieszkańcem budynku był Alfred Engel, któremu w 1982 r. Instytut Yad Vashem nadał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Porównanie PRZED i PO:


Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zarządzało edukacją, sprawowało opiekę nad nauką, literaturą i sztuką oraz realizacją zadań państwa w sprawach wyznaniowych. Już po II wojnie światowej instytucję przemianowano na Ministerstwo Oświaty.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Elewacja | Kamienica | Ciekawostki