Zabytkowy budynek szkoły podstawowej w Poznaniu po gruntownym remoncie

Wyremontowany budynek Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 107 znajduje się przy ulicy Dąbrowskiego na Jeżycach w Poznaniu. To gmach z 1881 roku i jest wpisany do rejestru zabytków.

Forma budynku jest przykładem typowego dla końca XIX wieku niemieckiego budownictwa. Gmach reprezentuje przykład szkoły gminnej, jakie powstawały na przedmieściach Poznania ponad sto lat temu. Budynek zaprojektował Wilhelm Drwitz. Jego architektura nawiązuje do neogotyku.

Kompleks szkoły specjalnej na Jeżycach składa się z dwóch budynków oraz portierni. Gmach frontowy nr “A” został gruntownie zmodernizowany. Wyremontowano łazienki i szkolną stołówkę, a także pokój nauczycielski, sekretariat oraz gabinety dyrektora i wicedyrektora. Przebudowana została klatka schodowa. Zamontowano windę, co znacznie ułatwiło poruszanie się uczniom z niepełnosprawnościami. W budynku zostały wymienione drewniane stropy, których wiek oszacowano na około 140 lat. Gmach wypiękniał także z zewnątrz – remont przeszedł dach, odnowiona została także elewacja. W ramach prac uporządkowano znajdujący się przed szkołą przedogródek. Teren wokół placówki został także ogrodzony nowym parkanem.

Tak budynek szkoły wyglądał przed remontem:

fot. MOs810, wikimedia.org, licencja CC 3.0

To jeden z najstarszych obiektów oświatowych w Poznaniu. Dzięki gruntownej modernizacji zabytkowy budynek cieszy oko poznaniaków i turystów. Ważne są jednak nie tylko walory estetyczne. Kompleksowy remont sprawił, że znacznie poprawiły się warunki nauki uczniów oraz pracy ich opiekunów i nauczycieli. Przestrzeń została w pełni dostosowana do ich potrzeb i oczekiwań – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Prace budowlane w SPS nr 107 rozpoczęły się w 2020 r., a zakończyły w ubiegłym roku. Kosztowały ok. 2 mln zł. Nadzór nad inwestycją prowadziła dyrekcja szkoły oraz Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj też: Edukacja | Szkoła | Poznań | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły