Zabytkowy dworzec w Sochaczewie zostanie wyremontowany

To jeden z najładniejszych dworców w regionie. Dworzec w Sochaczewie wybudowano w 1902 roku według projektu architekta Czesława Domaniewskiego. Teraz budynek będzie wyremontowany.

To będzie kompleksowy remont budynku. Zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Ciekawostką na fasadzie budynku będzie umieszczenie w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowanego zegara. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja.

Modernizacja dworca oznacza również zmiany wewnątrz budynku. Na jego parterze zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni. Dzięki inwestycji zyska on całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

Przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to kolejna inwestycja dofinansowana w 85% z Funduszy Europejskich i uzupełniona o środki krajowe. Dworzec odzyska swój historyczny blask, a jednocześnie będzie bardziej nowoczesny i przyjazny środowisku. Komfortowy, dopasowany do potrzeb wszystkich podróżnych, również tych z niepełnosprawnościami – taki będzie nowy budynek, który poprawi komfort podróżowania – powiedział wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Sprawdź

Dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Duża zmiana nastąpi przed budynkiem. Pasażerowie zyskają nowy plac. Wzdłuż fasady budynku pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz parking typu kiss&ride. Z kolei w pobliżu ulicy Henryka Sienkiewicza zbudowane zostaną dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek i kilka miejsc parkingowych. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Z innych prac planowanych w otoczeniu dworca warto wspomnieć o uporządkowaniu zieleni, a także montażu nowych elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie).

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Renowacja | Cegła | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: PKP S.A.