Zabytkowy klasztor we Włoszech

Zabytkowy klasztor we Włoszech przekształcony w hotel!

Zabytkowy klasztor we Włoszech znajduje się w regionie Alto Garda w mieścinie Arco. Powstał w XVII wieku nad brzegiem jeziora Garda pod du,mną nazwą Serve di Maria Addolorata. Tyrolscy architekci z pracowni NOA* przekształcili zabytek w elegancki hotel, zachowując jednocześnie sakralną duszę tego miejsca. 

W gmachu klasztoru powstał hotel o nazwie Monastero Arx Vivendi. Mieści on kompleks budynków oraz kościół będący wciąż domem zakonnic. Pracownia podzieliła pracę nad projektem na dwa etapy — renowacje klasztoru w celu zapewnienia autentyczności zabytku oraz przekształcenie go przy ścisłej współpracy z biurem dziedzictwa kulturowego Trydentu. Dzięki temu nie dopuszczono, by żadne elementy uległy zniszczeniu.

Projektowi przyświecał nasz całkowity szacunek dla istniejącej architektury. Projekt został dostosowany do surowych przestrzeni klasztornych za pomocą indywidualnych rozwiązań, bez kompromisów w zakresie komfortu, funkcjonalności i współczesnej estetyki” – wyjaśnia Niccolò Panzani

Zabytkowy klasztor we Włoszech jako hotel oferuje swoim gościom niezapomniane doznania architektoniczne na ponad 500 metrach kwadratowych przestrzeni wypoczynkowej oraz niespełna 40 pokoi gościnnych. Architekci zachowali surowe oryginalne wykończenia obiektu, co pozwala zwiedzającym, poczuć się jakby żyli w XVII wieku. Najniższa kondygnacja budynku mieści typowe dla hoteli przestrzenie usługowe takie jak: recepcja, biblioteka, bar z kuchnią oraz sala śniadaniowa. Znajduje się tam również nietuzinkowy apartament z własnym ogrodem.

Na pierwszym i drugim piętrze obiektu projektanci połączyli ze sobą zabytkowe cele klasztorne, co pozwoliło na stworzenie większych pokoi dla gości. Ustawione są wzdłuż  50-metrowego korytarza. Trzecie piętro jest dużym poddaszem, które wieńczą autentyczne kratownice. Znajdziemy tam również dwa rzędy pokoi wychodzące na główny korytarz. Korytarze i pokoje oświetlają okna ryglowe biegnące przez cały strop dachu. Drugą połowę kompleksu zajmuje wcześniej wspomniany trzypiętrowy klasztor.

Odkrycie, że przestrzenie na każdym piętrze są zaprojektowane na różne sposoby, jest dużym zaskoczeniem. Koncentryczne pomieszczenia na parterze kontrastują z majestatycznym korytarzem na pierwszym piętrze, a na poddaszu mamy sporą ilość drewnianych belek. Zwróciliśmy szczególną uwagę na tę różnorodność środowisk, opracowując rozwiązania, które nie zmieniły niektórych projektów, ale wzmocniły ich urok i oryginalność” – podkreśla pracownia.

Cały obiekt otacza wielki ogród, którego granice wyznacza kamienny mur. W ogrodzie znajdziemy dość sporą strefę wellness oferującą przybyłym wiele usług. Znajdziemy tam  gabinety zabiegowe, saunę z łaźnią parową oraz basen o nazwie „BioLake”. W zbiorniku znajduje się naturalna woda o ciemnoniebieskiej barwie. Wszystkie pomieszczenia usługowe w bujnym ogrodzie znajdują się w siedmiu oszklonych bryłach połączonych kamiennymi stropami. Do zbudowania stropów użyto piaskowanego betonu oraz kamienia zwanego „Vicenza”, którego kolorystyka nawiązuje do istniejących już w obiekcie elementów architektonicznych. Na dziedzińcu gdzie również króluje rozmaita flora, znajdziemy kolejną strefę relaksu dla gości. Mieści ona sauny — fińską oraz Biosaunę i wyjątkowy hammam obracający się wokół podgrzewanego głazu.

Mogłoby się wydawać, że taki hotel zażąda wielkich kwot za dobę od swoich gości, lecz tak nie jest. Najtańszy pokój za dobę kosztuję około 215 euro, zaś najdroższy około 270 euro.

O pracowni:
NOA* –  projekty pracowni są wyrazem etosu pracy opartego na współpracy młodego zespołu architektów i projektantów, kierowanego przez założycieli Lukasa Runggera i Stefana Riera, z siedzibami w Bolzano (Włochy) i Berlinie (Niemcy), bada i analizuje interdyscyplinarne metody projektowania, stale ewoluujące w zależności od charakteru i wymagań każdego projektu. Zgodnie z koncepcją „emergencji”, gdzie całość jest postrzegana jako coś znacznie większego niż suma jej części, holistyczne podejście i strategia są głównym elementem sposobu pojmowania projektowania przez noa*.

Czytaj też: Zabytek | Włochy | Wnętrza | Hotel | whiteMAD na Instagramie  | Renowacja

Źródło: https://www.designboom.com

Pracownia: https://www.noa.network/de/home-1.html

Zdjęcia: http://www.alexfilz.com