Zabytkowy Ratusz w Brzegu został odnowiony

Renesansowy Ratusz w Brzegu przeszedł prace konserwatorskie. Jego budowa trwała w latach 1569-1577 według projektu włoskich architektów Jakuba Parra i Bernarda Niurona.

Siedziba brzeskiego magistratu zbudowana została z wykorzystaniem fragmentów gotyckich murów ratusza, który uległ zniszczeniu w pożarze w 1569 roku. Zabytkowy budynek składa się z trzech dwukondygnacyjnych skrzydeł krytych wysokimi dachami dwuspadowymi oraz wewnętrznego dziedzińca. Charakterystycznym elementem ratusza jest wysoka wieża przy wschodnim krańcu skrzydła północnego oraz kwadratowe wieżyczki schodowe umieszczone po bokach skrzydła frontowego.

Prace konserwatorskie rozpoczęto w 2014 roku. W pierwszej kolejności wymieniono pokrycie dachowe oraz wyremontowano drewnianą konstrukcję dachu, która ma już ponad 300 lat.

Prace prowadzono z maksymalnym poszanowaniem substancji historycznej, zachowując przekroje i sposoby łączeń ciesielskich. W trakcie prac kontynuowano badania naukowe ratusza, które stały się podstawą przyjętych rozwiązań. W 2019 r. przystąpiono do rewaloryzacji elewacji. Na podstawie zachowanych fragmentów zrekonstruowano sgraffita obu wież fasady, elewacje wieży zegarowej pokryto motywem ciosów diamentowych według odnalezionego oryginału, na elewacji północnej uczytelniono gotyckie otwory okienne a na ścianach od strony dziedzińca odrestaurowano barokowe dekoracje malarskie – informuje biuro Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dodatkowo pracom konserwatorskim poddano kamienne portale i ościeża okien. Dokładnie odnowiono zabytkowe drzwi budynku.

W ramach prac przeprowadzono restaurację i konserwację okazałych wnętrz. Spacer po pomieszczeniach ratusza jest jak podróż w czasie. Wrażenie robi Sala Rajców z wystrojem pochodzącym z pierwszej połowy XVIII wieku. Odnowiono tam parkiet taflowy, rzeźbę orła, kartusze z inskrypcjami ze zwieńczeniem szaf i balustradę. Tutaj liczył się każdy detal, czego przykładem są zrekonstruowane figurki aniołów oraz snycerskie parawany.


Odnowiono też wnętrze wieży zegarowej, w której przywrócono oryginalny wygląd gotyckiej sali rady miejskiej. Poddano też renowacji parkiety w Sali Lustrzanej i Sali Stropowej.

Ratusz w Brzegu jest cennym elementem historii miasta i regionu. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowo-konserwatorskim udało się osiągnąć efekt spójności formalnej renesansowego ratusza z podkreśleniem jego średniowiecznej metryki. Obiekt zdobył wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany 2022.

źródło: Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Zabytek | Renowacja | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie