Zabytkowy zamek z aluminiową dobudówką. W niej powstał hotel! Zamek Hofen leży w niewielkiej miejscowości Lochau w Austrii. Od momentu powstania, czyli od roku 1585 należał do arystokratycznej rodziny, która sprzedała go na początku XX wieku. Obecnie, po renowacji w hotelu mieszczą się muzea, instytucje kultury oraz niewielki hotel! Zamek Hofen miał dość burzliwą historię. Przez ponad 400 lat swojego istnienia wielokrotnie zmieniał swoje funkcje. Początkowo powstał jako rezydencja dla arystokratycznej rodziny, następnie mieściły się w nim między innymi szkoła, browar, dom dziecka, a w okresie I wojny światowej-szpital polowy. Na początku XX wieku, budynek został odprzedany przez wieloletnich właścicieli. Nowy inwestor postanowił odświeżyć wygląd obiektu, dodając mu nowoczesnego sznytu. W tym celu zaprosił architektów ze studia marte marte architects.

Zadanie nie było łatwe. Architekci stali pomiędzy wymaganiami nowego właściciela a obowiązkami i zakazami stawianymi przez konserwatora. Udało im się jednak przekonać zarówno pierwszego, jak i drugiego do wypośrodkowania oczekiwać, dzięki czemu powstał zrównoważona projekt zachowujący walory historyczne zarówno budynku, jak i otoczenia. Nowo dobudowana część zyskała prostą bryłę, którą pokryły aluminiowe panele. Nowoczesny fragment jest na tyle subtelny, że nie rzuca się w oczy i nie przyćmiewa zamku Hofen, jednocześnie dodając mu całkowicie nowej funkcjonalności. 

W nowej części powstało kilkadziesiąt pokoi gościnnych oraz osiem przestronnych apartamentów. Dodatkowo znalazło się tam miejsce na sale konferencyjne i sale wystawiennicze, na których organizowane są wydarzenia kulturowe.

źródło: www.designboom.com
zdjęcia: faruk pinjo