Pomorze Zachodnie wspiera kreatywnych przedsiębiorców i stawia na design! [KONFERENCJA]

Już 23 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się konferencja skierowana do przedsiębiorców, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenia. Organizatorzy zaprosili znane nazwiska ze świata designu, architektury i projektowania. Wykłady prelegentów będą okazją do przeanalizowania sposobu funkcjonowania firm i ich kreatywnego rozwoju.

Konferencja Design jest efektem programu mentorskiego, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego . Program mentorski skierowany jest do przedsiębiorców, którzy chcą założyć i rozwinąć działalność gospodarczą na Pomorzu Zachodnim, a jego celem – rozwój innowacji, wymiana wiedzy i doświadczeń.

Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Wyróżniamy się na tle innych regionów europejskich w działaniach na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Do silnego gospodarczo Pomorza Zachodniego prowadzi droga, którą chcemy podążać razem z lokalnymi inicjatywami, dlatego inwestujemy w gospodarkę opartą na wiedzy. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców rozpoczęliśmy program, który z całą pewnością będzie dla nich inspiracją i wsparciem – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pierwszym mentorem jest Katarzyna Konieczka – absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Projektantka tworzy wyjątkowe kostiumy. Jej kolekcje były pokazywane między innymi w magazynach Vogue oraz I-D Magazine. Katarzyna Konieczka współpracowała między innymi z Lady Gagą, Fergie i Amber Rose. Jako jedyna polska projektantka została okrzyknięta jedną z „10 projektantów mody przyszłości” przez amerykański serwis CNN. Mentorka w ramach realizowanego projektu analizowała sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz wskazywała potencjalne rozwiązania pojawiających się problemów. Pomogła też w nawiązaniu kontaktów biznesowych i wskazała możliwe kierunki rozwoju. To niezwykle cenne doświadczenie nie tylko dla początkujących przedsiębiorców.

Katarzyna Konieczka z Wasted Couture podczas spotkania z zespołem

Pierwszą firmą, która w ramach realizowanego projektu skorzystała z pomocy mentorki jest Wasted Couture, którą tworzą szczecińskie projektantki strojów i akcesoriów alternatywnych. Wasted Couture specjalizuje się w projektowaniu kolekcji, które symbolizują postapokaliptyczną estetykę.

Efekty współpracy mentorki z firmą oraz wypracowane przez nich rozwiązania zostaną zaprezentowane na konferencji poświęconej tematyce Designu już 23 listopada 2022r. w Operze na Zamku w Szczecinie.

Mówcy i praktycy pochodzący z kraju i zagranicy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno ze sceny jak i podczas bezpośrednich spotkań z przedsiębiorcami po wydarzeniu. Wśród zaproszonych prelegentów są:

  • Oskar Zięta – architekt, projektant procesów i artysta. Zięta zasłynął projektując pierwszy, dmuchany, stalowy profil na świecie, a jego unikalne prace można oglądać między innymi w zbiorach Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakothek w Monachium, Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu i Centrum Pompidou w Paryżu.
  • Gosia Baczyńska – projektantka mody, która od ponad 20 lat rozwija modową markę pod własnym nazwiskiem. Gosia Baczyńska jest pierwszą polską projektantką zaproszoną przez Francuską Federację Mody do prezentacji swoich kolekcji podczas pokazów prêt-à-porter w trakcie Paris Fashion Week.
  • Robert Kupisz – projektant mody, tancerz oraz stylista fryzur. Swoją pierwszą kolekcję Robert Kupisz zaprezentował w 2011 roku. Stworzył wtedy stylizacje w rockowym klimacie, które odnosiły się do buntu i muzyki lat 70. Dziś na swoim koncie ma sześć kolekcji, a każda z nich nawiązuje do jasno sprecyzowanej myśli przewodniej.
  • Ewa Bochen i Maciej Jelski – projektanci. Duet jest założycielem studio Kosmos Project, które wyróżnia konceptualne podejście do przedmiotu jako wyraziciela emocji i przekaźnika treści. Ich projekty były wielokrotnie nagradzane statuetkami must have w ramach Łódź Design Festival.

Gościem specjalnym konferencji będzie architekt Carlo Ratti – profesor, wykładowca w Massachusetts Institute of Technology (MIT) i założyciel międzynarodowego biura projektowo-innowacyjnego Carlo Ratti Associati w Turynie we Włoszech. Jego twórczość ma realny wpływ na światowy design, czego dowodzą liczne publikacje oraz wystawy w takich miejscach jak Design Museum w Barcelonie, Science Museum w Londynie, MAXXI w Rzymie oraz MoMA w Nowym Jorku.

Dodatkowo gościem konferencji będzie projektantka, badaczka i wykładowczyni Joanna Jurga, która jest ambasadorką całego wydarzenia.

Konferencja odbędzie się 23 listopada 2022 roku o godzinie 18.00 w Operze na Zamku Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie: www.biznes.wzp.pl.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 1.14 „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym”.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Czytaj też: Szczecin | Wydarzenia | Ciekawostki | Moda w Polsce | whiteMAD na Instagramie


Artykuł przygotowałem we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.