Zajął cały budynek! Na Woli odsłonięto nowy mural Tytusa Brzozowskiego

Mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego ozdobił ściany budynku przy ulicy Wschowskiej 10. Malowidło wykonano z wykorzystaniem farby, której właściwości sprawiają, że oczyszcza powietrze. Pomysłodawcą powstania muralu jest firma Waryński S.A. Grupa Holdingowa.

“Jeżeli opatrzyły się wam już murale zdobiące ścianę budynków to zapewniamy, że obok tego działa nie przejdziecie obojętnie” – piszą na swoim profilu na Facebooku pracownicy Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola i mają sporo racji! Nowy mural Tytusa Brzozowskiego zajął wszystkie ściany budynku. W efekcie konstrukcja stanowi swego rodzaju jedno przestrzenne dzieło.

Budynek znajduje się pomiędzy starymi a nowymi zabudowaniami Woli. W warstwie wizualnej mural łączy naturę z charakterystycznymi zabudowaniami dzielnicy.

Spodobał się nam nie tylko projekt graficzny i sam pomysł autora. Udostępniliśmy elewację tego budynku również ze względu na dobroczynne oddziaływanie na środowisko. Artyści namalowali go niemal w całości farbą antysmogową, która użyta na tak dużej powierzchni oczyszcza powietrze z siłą około 400 drzew – mówi Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.

Celem projektu było wykonanie muralu, który: odświeży budynek, ozdobi okolicę, a także poprawi nastrój okolicznym mieszkańcom i przechodniom. Artyści wykorzystali strukturę budynku i umieścili na niej wiele odniesień do kultury i historii warszawskiej Woli. W górnej części muralu Tytus Brzozowski zaprojektował maleńkie kostki, które mają trójwymiarową formę. Obok nich powieszono budki dla jeżyków, które zdają się być częścią malowidła.


 

Tytus Brzozowski ma na swoim koncie wiele realizacji w przestrzeni publicznej. W swoich pracach uwielbia przedstawiać miasto w nieco baśniowej formie. Murale jego autorstwa można zobaczyć przy ulicach: Próżnej 12, Kijowskiej 1, Grochowskiej 215 i Chmielnej 120.

Wykorzystana farba potrafi neutralizować tlenki azotu, zmniejsza zanieczyszczenie powietrza formaldehydem, zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni, niszczy zarodniki grzybów i tworzy powłokę oddychającą, która zapobiega gromadzeniu się wilgoci wewnątrz ścian.

Czytaj też: Murale | Warszawa | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Tytus Brzozowski