Zajezdnia dla autobusów w Kanadzie

Zajezdnia dla autobusów jak dzieło sztuki. Może pomieścić aż 300 autobusów!

Zajezdnia dla autobusów, która powstała w kanadyjskim mieście Edmonton w stanie Alberta to zaprzeczenie wszystkim stereotypom dotyczących garaży, czy parkingów. Architekci z pracowni GH3 Architects udowodnili, że hala garażowa może być funkcjonalna, ale i naprawdę estetyczna. Poznajcie Kathleen Andrews Transit Garage (KATG), czyli nowoczesny garaż, który może pomieścić aż 300 autobusów jednocześnie.

KathleenAndrews Transit Garage (KATG) to jeden z największych w Kanadzie garaży połączonych z zajezdnią i zapleczem technicznym. Obiekt nazwany na cześć pierwszej kobiety, która została kierowcą autobusu w mieście Edmonton, jest nie tylko funkcjonalny, ale i wyjątkowo elegancki. Zajezdnia dla autobusów zajmuje powierzchnię ponad 50,000 metrów kwadratowych osadzonych na czterohektarowej działce tuż przy głównej drodze na północny wschód od centrum miasta.

Architekci z pracowni GH3 Architects stworzyli zajezdnię, która jest w stanie pomieścić aż 300 autobusów na 35 zajezdniach. Obsługę i przeglądy pojazdów prowadzone są przez 800-osobowy zespół pracowników. Wnętrze utrzymane w minimalistycznym, monochromatycznym stylu przypomina wnętrze nowoczesnego statku kosmicznego, a nie stereotypowej hali garażowej.


Wzdłuż szczytowej ściany konstrukcji znajduje się pięć przeszklonych wykuszy, pełniących funkcję świetlików, które oświetlają klatki schodowe. Świetliki wieńczą metalowe rzeźby, przypominające topografię gór otaczających miasto Edmonton, leżące na pograniczy Gór Skalistych. Rzeźby zaprojektowane zostały przez berlińskiego artystę Thorstena Goldberga.

Warto dodać, że w miejscu nowo powstałej zajezdni, znajdował się kiedyś kompleks budynków zakładu przetwórstwa mięsnego Canadian Packers, zaprojektowany przez Erica Arthura, kanadyjskiego architekta modernizmu. Nowy właściciel wraz z architektami postanowili zachować część zastanej architektury, między innymi poprzez zachowania niedziałającego komina. Dla architektów ważne również było zrównoważone podejście do projektowania. W ramach inwestycji przeprowadzono zazielenienie niewykorzystywanych terenów, a także nasadzenie setek drzew, mających pełnić funkcję zielonej kurtyny niwelującej hałas.

To również może Cię zainteresować: 

źródło: https://www.gh3.ca / zdjęcia: https://www.gh3.ca

Czytaj też: Kanada | Elewacja | Szkło  | Metal | Ciekawostki