budynek szkłem
fot. Tomáš Souček

Zakryli budynek szkłem. Tak budują w Czechach!

Budynek przykryty szkłem znajduje się w miejscowości Nový Bor w Czechach. To siedziba firmy Lasvit, która słynie z produkcji szklanych kloszy i oświetlenia. Fasada nowego budynku w dosłowny sposób przypomina o profilu działalności firmy.

Budowa budynku rozpoczęła się w 2017 roku i trwała dwa lata. Jej projekt to dzieło architektów z pracowni ov architekti. Architekci świadomie sięgnęli po nietypową formę, chcąc odzwierciedlić wieloletnią tradycję produkcji szkła Lasvit. Dwa stare budynki z początku XIX wieku zostały uzupełnione o kolejne dwa. Architekci nadali im podobną wielkość i kształt, aby stworzyć harmonijną całość.

Przed laty w historycznych budynkach działał warsztat szklarski. Pod koniec drugiej połowy XX wieku działała w nich szkoła szklarska. Po kilkudziesięciu latach gmachy zyskały status pomnika kultury. Co ważne, stare budynki zostały dokładnie wyremontowane, wymieniono zniszczone elementy i oczyszczono ich elewacje.

budynek szkłem
fot. Boys Play Nice

Architekci chcąc nadać nowoczesną formę całemu kompleksowi uzupełnili tradycyjną zabudowę bryłami o dwóch kondygnacjach. Całość przykryli ogromnymi taflami szkła. W jednym z takich budynków działa kawiarnia, sala spotkań oraz biblioteka próbek. W drugim budynku zbudowano przestrzeń do prezentacji próbek szklanych produktów, które powstają w zakładzie.

Budynek przykryty szkłem został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award, w którym walczy o tytuł najlepszego budynku Unii Europejskiej.

Czytaj też: Czechy | Szkło | Biuro | Ciekawostki

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez ov architekti, s.r.o. (@ovarchitekti)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez ov architekti, s.r.o. (@ovarchitekti)

źródło: EUMies Award