Zakupy bez plastikowych opakowań. Sklep „Na Gramy” w Łodzi już otwarty

To pierwszy taki lokal w Łodzi, w którym zakupy na wagę zrobimy przychodząc ze swoimi pojemnikami – korzystanie z plastikowych opakowań jest więc tutaj zbędne. Za kilka lat robienie zakupów w ten sposób będzie koniecznością, warto więc przygotować się do tego już teraz.

Sklep „Na Gramy” otwarto przy ul. Piotrkowskiej. Jego wnętrze zaprojektowała Paulina Maślak. To jedyny w Łodzi sklep powstały w duchu „zero waste”. W sklepie Na Gramy zakupić można produkty spożywcze do własnego pojemnika  przyniesionego z domu (słoik, plastikowe pudełko, woreczek, cokolwiek do czego można nasypać produkt). Jest to żywność z atestem ekologicznym, ale również cała gama dobrej jakości produktów. Sklepy typu „zero waste” niefortunnie kojarzą się z wysokimi cenami, na Piotrkowskiej 34, jednak dzięki hurtowemu zakupowi (po 25 kg), klient może znaleźć tu produkty w cenach porównywalnych z tymi w supermarketach. Przykładowe ceny: mąka pszenna szymanowska 2 PLN/kg, majeranek 0,40 PLN/10g, kasza jeczmienna 2 PLN/kg, ryż parboiled 5 PLN/kg.

Środki czystości na wagę to między innymi proszki do prania, mydło gospodarcze, soda oczyszczona, pełna gama środków do zmywarki, płyny do zmiękczania tkanin, mycia szyb, zmywania blatów. Właściciele będą poszerzać ofertę.

Za miesiąc planujemy uruchomienie w naszym sklepie pierwszego w Polsce automatu do sprzedaży środków czystości w płynie – Cosmetomatu. Umożliwia on bezobsługowe napełnienie przyniesionego poojemnika dowolnym płynem i dokonanie płatności. Razem z Cosmetomatem planujemy budowę sieci takich automatów w całym kraju. Kosmetyki naturalne są wolne od szkodliwych substancji chemicznych takich jak np. aluminium, które jest w składzie tradycyjnych dezodorantów. W „Na Gramy” sprzedawane są m.in. szampony w kostce, dezodoranty w kremie, naturalne pasty do zębów w szkle, masła, peelingi do ciała, mydła, wyrabiane ręcznie przez małe manufaktury z Polski. Trzech z pięciu naszych dostawców jest z Łodzi i okolic – mówi Tomasz Kuliś, właściciel sklepu Na Gramy.

Akcesoria zero waste to różne produkty, które pozwalają nam zmniejszyć śmieci produkowanych przez nas w codziennym życiu. Są to między innymi szczoteczki bambusowe, bambusowe patyczki do uszu, stalowe, bambusowe lub słomiane słomki do napojów, wielorazowe podpaski, płatki kosmetyczne, kubeczki menstruacyjne, czy „woskowijki”. Te ostatnie to ciesząca się wielką popularnością alternatywa dla folii spożywczej zrobiona z bawełny i wosku pszczelego. W ofercie są również różnego rodzaju woreczki na warzywa czy pieczywo oraz nowe i używane książki o szerokiej tematyce ekologicznej.


Jak zabrać ze sobą artykuły, jeśli są one nieopakowane? Na miejscu są dostępne darmowe torby papierowe w trzech rozmiarach, a także słoiki “bumerangi”. Podczas zakupów możemy wziąć taki darmowy słoik, a jeśli mamy w domu niepotrzebne słoiki możemy je przynieść do sklepu, aby skorzystali z nich inni (w sklepie znajduje się wyparzarka, w której wszystkie słoiki są sterylizowane). Można też skorzystać z toreb „bumerangów” – jest to skrzynka z torbami papierowymi, bawełnianymi i plastikowymi, która działa na podobnej zasadzie.

Sklep jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 10-19 oraz w soboty od 10 do 15.

zdjęcia: shoplifting.pl

źródło: UM Łódź