W pewnym momencie każdy wielbiciel zgiełku wielkiego miasta będzie chciał od niego odpocząć. Uciążliwe dźwięki, brak prywatności i tym samym także względnego spokoju to najpopularniejsze powody, przez które coraz chętniej opuszczamy blokowiska i przenosimy się poza miasto. Ta zmiana życia nie musi jednak oznaczać ogromnych wydatków – całoroczny dom z drewna to ekologiczne i tanie rozwiązanie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.
Całoroczny dom z drewna – co to jest?
Domek z drewna to niewielki obiekt rekreacyjny, służący w zamierzeniu do okresowego, sezonowego wypoczynku poza miastem. Całoroczny z kolei, jak sama nazwa wskazuje, może stanowić ciekawą alternatywę dla standardowego domu murowanego, którego wzniesienie jest znacznie kosztowniejsze i wymagające pod względem liczby formalności. Coraz więcej osób traktuje drewniany dom całoroczny nie jako substytut, a tańszą alternatywę, która nie ustępuje obiektom budowanym tradycyjnie ani w kwestii wytrzymałości, ani poziomu zapewnianego komfortu.
Całoroczne domy z drewna mają podobnie funkcjonalne wnętrza, w których może znaleźć się (zależnie od wariantu) nawet kilka oddzielnych pomieszczeń, zapewniających domowników pełną prywatność. Jedyne, czym należy dysponować, to działką.
Budowa domku całorocznego
Całoroczny dom z drewna ma nieco inną budowę niż ten rekreacyjny, jest bowiem przeznaczony do całosezonowego wypoczynku – również w zimie. Z tego względu w takim domku znajdziemy:
- ocieplenie materiałem izolacyjnym
- warstwę folii wiatroizolacyjnej i paroizolacyjnej,
- instalacje: elektryczną i hydrauliczną,
- opcjonalnie również instalację grzewczą
- w niektórych firmach standard wykończenia może być jeszcze wyższy i obejmować prowizoryczny system ochrony, np. atrapy kamer
W budowie domku całorocznego z drewna wyróżniamy:
- konstrukcję ścian, podłóg i dachu wykonane z deski elewacyjnej oraz szkieletu z kantówki oraz wykończenia wewnętrznego
- stolarkę okienną w postaci dwuszybowych okien PCV o dobrych właściwościach termicznych, czasami wraz z okiennicami,
- drzwi zewnętrzne, mogą być stalowe, antywłamaniowe, a wewnętrzne drewniane
- malowanie i impregnację za pomocą drewnochronu w dwóch warstwach oraz bezbarwny podkład i wybrany kolor,
- pokrycie dachu gontem bitumicznym.
Drewniany dom całoroczny – zalety
Całoroczny dom z drewna ma wiele zalet, przez które stanowi coraz częstszy wybór wśród prywatnych inwestorów. Warto poznać je bliżej i dowiedzieć się, z jakiego powodu to rozwiązanie w niektórych kręgach wypiera standardowe domy murowane.
- Niska cena – drewniany dom całoroczny może być wielokrotnie tańszy niż ten, wznoszony metodą tradycyjną. Dzięki temu można zdecydować się na jego zakup także w przypadku, gdy nie mamy możliwości finansowych na przeprowadzenie budowy standardowego domu.
- Szybki montaż – całoroczny dom z drewna można postawić w raptem kilka tygodni lub nawet parę dni (przy gotowych domkach) i to przy założeniu, że będzie trzeba wykonać wszystkie prace od A do Z. W rezultacie na własne miejsce zamieszkania czeka się wielokrotnie krócej, niż w przypadku standardowego domu murowanego, a przy tym także jesteśmy pewni jego wyglądu jeszcze przed rozpoczęciem montażu.
- Ogromna liczba dostępnych modeli – całoroczny dom z drewna to obiekt w zasadzie gotowy do montażu, lecz jednocześnie produkowany na zlecenie. Z tego względu w ofercie większości producentów znajdziemy setki interesujących modeli dla najbardziej wymagających klientów.
- Niewielka liczba formalności – całoroczny dom z drewna jest obiektem, do którego wzniesienia (przy zachowaniu maksymalnej powierzchni zabudowy 70 m2) nie trzeba pozwolenia na budowę. Oznacza to ogromne ułatwienia dla inwestora, który nie musi uruchamiać urzędniczej maszyny, tylko rozpocząć budowę po 21 dniach od zgłoszenia tego zamiaru. Oczywiście jeśli nie otrzyma przez ten czas decyzji odmownej ze strony odpowiedniego starostwa.
- Stylistyka – wiele osób coraz chętniej odchodzi od murowanych ścian, które wyglądają dość surowo, na rzecz elewacji drewnianej, naturalnej. Jest bardzo atrakcyjna, ekologiczna i wygląda wspaniale szczególnie w wiejskim otoczeniu, co nie oznacza, że źle się sprawdzi nawet w centrum miasta. Możliwość wykończenia obiektu z zewnątrz w każdym kolorze sprawia przy tym, że domek całoroczny można idealnie dostosować do swoich własnych wymagań.
Całoroczny dom z drewna – formalności
Polski Ład wprowadził ogromne ułatwienie dla inwestorów, którzy chcą postawić na swojej działce dom o pow. do 70 m2. Do 3 stycznia 2022 roku maksymalna powierzchnia nie mogła przekroczyć 35 m2, co skutecznie odrzucało od tego pomysłu osoby, które chciały zachować większy komfort użytkowania domu. Zwiększenie powierzchni zabudowy dwukrotnie otwiera szereg nowych możliwości i stanowi ogromną zaletę względem budowy większego domu murowanego. Wystarczy, aby domek całoroczny był:
- budynkiem wolnostojącym, jednokondygnacyjnym
- miał powierzchnię zabudowy nie większą niż 70 m2,
- zbudowanym wyłącznie na własne cele użytkowe
- jeden na każde 500 m2 działki.
Całoroczny dom z drewna – czy to dobra inwestycja?
Zdecydowanie tak ! Całoroczny dom z drewna do niedawna był nowinką na rynku budowlanym, teraz jednak stanowi znakomitą alternatywę dla domów budowanych metodą tradycyjną. Istotny jest jednak producent. Firmy dzielą się na te godne zaufania, które na rynku całorocznych domów z drewna osiągnęły już wiele sukcesów, oraz te początkujące, które dopiero zbierają doświadczenie. Całoroczny dom z drewna to inwestycja w przyszłość – warto wykorzystać wiedzę najlepszych producentów i zbudować obiekt swoich marzeń.
Partnerem artykułu jest drewnolandia.pl