Zamek nad Loarą wystawiony na aukcję za 1 dolara. To nie żart! 

Choć brzmi to niewiarygodnie, właśnie 1 dolar, czyli niecałe 4 polskie złote, to cena wywoławcza za jeden z najpiękniejszych zamków nad rzeką Loarą. Czy taka cena jest w ogóle realna, za cud architektury XV wieku? Obawiamy się, że nie, ponieważ kupcy zjeżdżają się na aukcję z całego świata. 

Historia zamku jest tak samo ciekawa jak jego architektura. Powstał w 1453 roku na zamówienie Françoisa de Boucarda i dla jego żony Marguerite de Cugnac. Mieści się w Dolinie Loary, w departamencie Cher. Zamek powstał początkowo w stylu romańskim, jednak przez kolejne pokolenia przechodził wiele przemian. Najważniejszą z nich jest ta z XVII wieku kiedy fasadę wyremontowano, nadając jej styl charakterystyczny dla francuskiego renesansu. Caly kompleks składa się z części zamkowej, której łączna powierzchnia wynosi 2000 metrów kwadratowych. Liczy sobie sześć sypialni, salę balową, kuchnię z jadalnią oraz piwnicę win, ogromną bibliotekę i liczne oryginalne kominki. Na terenie posiadłości znajduje się również część gospodarcza, w której wyliczyć można zaplecze techniczne, pomieszczenia dla służby, czy herbaciarnia.

Rezydencja otoczona jest pięknym, 17 hektarowym ogrodem, który utrzymany jest w stylu renesansowym, a na jego terenie znaleźć można basen, fontanny, czy boiska do krykieta i boules.

Dużym atutem jest jej lokalizacja. Do słynnej winnicy Sancerre dojedziemy samochodem w około 20 minut, natomiast do Paryża w niecałe dwie. To wszystko sprawia, że obiekt stał się gratką dla możnych tego świata, którzy już planują stworzenie w tym miejscu centrum relaksu, hotelu lub po prostu prywatnej rezydencji godnej króla.

Obecni właściciele – francuskie małżeństwo arystokratów – postanowiło sprzedać zamek wystawiając go na aukcji na stronie Concierge Auctions. Cena wywoławcza to 1 euro bez ceny minimalnej, ale według analityków rynku nieruchomości cała posiadłość warta jest 4,95 mln euro czyli ponad 21 mln złotych.

Aukcja rozpoczyna się 22 października 2017 roku.

[foogallery id=”40459″]

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły