Zamek Niemodlin – Najlepszy Produkt Turystyczny 2017

Książęcy Zamek Niemodlin w ciągu dwóch miesięcy odniósł dwa spektakularne zwycięstwa w prestiżowych konkursach Polskiej Organizacji Turystycznej. Zdobył Certyfikat Internautów – Najlepszy Produkt Turystyczny, a wcześniej zajął I miejsce w głosowaniu Top Zamki i Pałace. 

W trwającym dwa tygodnie głosowaniu czytelnicy portalu www.polska.travel głosowali na atrakcję turystyczną, która ich zdaniem zasługiwała na Certyfikat Internautów 2017. W głosowaniu oddano blisko 27 tysięcy głosów. Zamek Niemodlin okazał się bezkonkurencyjny. Zdobył aż 1/3 wszystkich głosów.

Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najpotężniejszych zamków w Polsce. Od 2015 roku jest w rękach polskich właścicieli z Łodzi, którzy odkupili go od Włochów, otworzyli go dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność.
Zamek wzniosła w 1313 roku rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu Kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu.
Zamek był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, dwukrotnie przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową. Zamek niszczyli husyci w XV wieku, w 1552 roku wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej. Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.

Zdjęcia:  Paweł Augustyniak

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły