fot. KAW

Zamiast kosiarek trawę w Katowicach koszą… owce!

To już kolejny raz, kiedy Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach do prac wynajął owce. Zwierzęta zajmą się “koszeniem” trawy w zielonych zakątkach miasta. W całym roku odbędą się trzy “tradycyjne” koszenia traw, to mniej niż jeszcze kilka lat temu. Również w tym roku proces wesprą owce.

Zielone zadanie realizować będą owce odmiany kameruńskiej. Miasto zapowiada, że początkowo owce będzie można zobaczyć przy ulicy Na Obrzeżu. Do skoszenia mają tam aż 20 tys. m kw. Pracom owiec będzie przyglądać się hodowca, który wybierze odpowiednią ich liczbę do danej lokalizacji.

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach planuje, że owce pojawią się też przy ulicach: Kijowskiej, Kostki Napieralskiego, Oswobodzenia, Tysiąclecia, Wantuły i Ziołowej. W sumie owce będą zajmować się obszarem o wielkości 200 tys. m kw. Owce w Katowicach będą pracować do 30 listopada.

W zeszłym roku pierwszy raz wykorzystaliśmy owce do koszenia – chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda to w praktyce. Wcześniej takie działania pojawiły się już w świecie – np. w Paryżu, a u nas w kraju w Gliwicach. Uznaliśmy, że może to być ciekawe uzupełnienie tradycyjnego koszenia. Po testowym wykorzystaniu owiec zdecydowaliśmy, że warto rozszerzyć projekt i dlatego w tym roku już od maja zaprosiliśmy owce do współpracy – podsumowuje akcję Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.

fot. KAW

Właśnie takim proekologicznym działaniem ma być zastąpienie kosiarek owcami. Oczywiście nie dotyczy to całej zieleni w mieście. Zwierzęta wypuszczone na większe obszary, nawożą glebę, co pozwala zmniejszyć konieczność wykorzystania innych nawozów. Kolejnym atutem działania owiec jest ich… cicha praca. To ogromna różnica w porównaniu do mechanicznych kosiarek. Znaczenie ma też ich sympatyczny wizerunek.

źródło: katowice.eu

Czytaj też: Katowice | Ekologia | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | Miasto | whiteMAD na Instagramie

fot. KAW

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły